Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podnikání – obchodní společnosti Petr Machala. 1.Které právní normy vymezují podnikání? 2.Kdo je to podnikatel? 3.Jaké jsou výhody živnostenského podnikání?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podnikání – obchodní společnosti Petr Machala. 1.Které právní normy vymezují podnikání? 2.Kdo je to podnikatel? 3.Jaké jsou výhody živnostenského podnikání?"— Transkript prezentace:

1 Podnikání – obchodní společnosti Petr Machala

2 1.Které právní normy vymezují podnikání? 2.Kdo je to podnikatel? 3.Jaké jsou výhody živnostenského podnikání? 4.Jaké jsou nevýhody? 5.Co je to koncesovaná živnost? Uveďte příklad. Co jsem se posledně učili?

3 Obchodní společnosti jsou právnické osoby založené za účelem podnikání musí být zapsány v obchodním rejstříku vzniká dnem zápisu do rejstříku zaniká vymazáním z rejstříku

4 A.Společnosti spoluvlastníků dva či více vlastníků a)veřejné (všichni ručí majetkem) - v.o.s. – aspoň 2 podílníky Jaké znáte druhy firem?

5 b)komanditní (někteří ručí celým majetkem - komplementáři, někteří jen výší svého vkladu - komandatisti) – k.s. c)s.r.o. (ručení je omezeno výší vkladu) - nejméně 1, nejvíce 50

6 d)akciová společnost má charakter právnické osoby zakládají se při podnikání ve velkém jsou řízeny manažery vlastnické podíly mají podobu akcií na HDP se podílí 80 a více %

7 Výhody: snadnější přístup k úvěrům vlastníci riskují jen vklad Nevýhody: složité zakládání dvojí zdanění výnosu z kapitálu (zisk je zdaněn, dividendy jsou zdaněny daní z příjmu) Jaké jsou výhody a nevýhody?

8 svolává se pravidelně valná hromada rozhoduje o složení představenstva a dozorčí rady, o výplatě divident... Kdo a jak kontroluje chod společnosti?

9 B. Jiné druhy firem Družstvo musí mít nejméně 5 členů je právnická osoba nejvyšším orgánem je schůze členů družstva – volí představenstvo, to zase předsedu při hlasování má každý jeden hlas

10 Nadace k provozování škol, nemocnic, sociálních zařízení, klubů, církví... fungují na základě darů Jaké znáte nadace?

11 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Podnikání – obchodní společnosti Petr Machala. 1.Které právní normy vymezují podnikání? 2.Kdo je to podnikatel? 3.Jaké jsou výhody živnostenského podnikání?"

Podobné prezentace


Reklamy Google