Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Železniční muzeum Zlonice Vypracovaly Anežka a Eliška Drahotovy 1.A.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Železniční muzeum Zlonice Vypracovaly Anežka a Eliška Drahotovy 1.A."— Transkript prezentace:

1 Železniční muzeum Zlonice Vypracovaly Anežka a Eliška Drahotovy 1.A

2 Příjezd do Zlonic Dne 17.5 jsme se vypravili na jednodenní exkurzi do železničního muzea Zlonice.Do Zlonic jsme naším autobusem dorazili asi v 15:30.Tato pestrá prohlídka trvala až do 16:30. Dne 17.5 jsme se vypravili na jednodenní exkurzi do železničního muzea Zlonice.Do Zlonic jsme naším autobusem dorazili asi v 15:30.Tato pestrá prohlídka trvala až do 16:30.

3 Prohlídka ŽmZ byla rozdělena na dvě části a i my byli rozděleni na dvě skupiny.Jedna skupina pod dohledem pana profesora Kokeše a druhá byla vedena paní profesorkou Laubrovou. Prohlídka ŽmZ byla rozdělena na dvě části a i my byli rozděleni na dvě skupiny.Jedna skupina pod dohledem pana profesora Kokeše a druhá byla vedena paní profesorkou Laubrovou. Vedoucí naší exkurze byla paní profesorka L. Laubrová a samozřejmě s námi jel náš třídní profesor J. Kokeš. Vedoucí naší exkurze byla paní profesorka L. Laubrová a samozřejmě s námi jel náš třídní profesor J. Kokeš.

4 Prohlídka Prohlídka Začneme prohlídkou strojů (dohromady shlédneme tři) Začneme prohlídkou strojů (dohromady shlédneme tři) První přístroj, který vám První přístroj, který vám chceme představit, se chceme představit, se jmenuje telegrafní jmenuje telegrafní přístroj, přístroj, zkráceně telegraf: zkráceně telegraf:

5 Telegrafní přístroj Telegraf: Telegraf: Tento přístroj je nejstarším typem zařízení sloužícím k předáváním informací v písemné podobě. Tento přístroj je nejstarším typem zařízení sloužícím k předáváním informací v písemné podobě. Zprávy se pomocí telegrafního klíče převádějí do morseovy abecedy.Jejich příjem je zajištěn zápisem formou teček a čárek na papírovou pásku.Nevýhodou je nejen nutnost znalosti morseovy abecedy, ale především obtížné ukládání zpráv a jejich postoupení dalšími příjemci. Zprávy se pomocí telegrafního klíče převádějí do morseovy abecedy.Jejich příjem je zajištěn zápisem formou teček a čárek na papírovou pásku.Nevýhodou je nejen nutnost znalosti morseovy abecedy, ale především obtížné ukládání zpráv a jejich postoupení dalšími příjemci.

6 Stavědlový přístroj Druhý přístroj o kterém vám něco povíme, se jmenuje stavědlový přístroj: Druhý přístroj o kterém vám něco povíme, se jmenuje stavědlový přístroj: Elektromechanický stavědlový přístroj firmy Siemens a Halske z roku 1902 sloužil do roku 1993 ve Siemens a Halske z roku 1902 sloužil do roku 1993 ve stanici Chlumčany u Loun a je vývojovým předchůdcem stanici Chlumčany u Loun a je vývojovým předchůdcem unifikovaného zařízení 5007.Obdobně jako mechanické unifikovaného zařízení 5007.Obdobně jako mechanické stavědlo umožňuje přestavování výhybek a návěstidel stavědlo umožňuje přestavování výhybek a návěstidel pákami, pomocí hradlové skříně je však navíc zajištěna pákami, pomocí hradlové skříně je však navíc zajištěna závislost na řídícím přístroji. závislost na řídícím přístroji.

7 Telefonní přístroje MB ( zapojovač Tesla 5 FP) Poslední přístroje, které vám chceme popsat a představit, jsou Poslední přístroje, které vám chceme popsat a představit, jsou telefonní přístroje MB: telefonní přístroje MB: Telefonní přístroje Telefonní přístroje napájené místní baterií, napájené místní baterií, klíčkové a klapkové klíčkové a klapkové zapojovače zapojovače sloužící k přímému sloužící k přímému zajištění vlakové dopravy. zajištění vlakové dopravy. Tady vidíme klapkový Tady vidíme klapkový zapojovač Tesla 5 FP zapojovač Tesla 5 FP z padesátých let minulého z padesátých let minulého století umožňující zapojení století umožňující zapojení maximálně 10 linek (telefonů) maximálně 10 linek (telefonů)

8 Další přístroje a stroje, o kterých jsme se něco dozvěděli, jsou : Další přístroje a stroje, o kterých jsme se něco dozvěděli, jsou : Skříňové zvonkové zařízení Skříňové zvonkové zařízení Dálnopisný přístroj Dálnopisný přístroj Klíčový přístroj Klíčový přístroj Řídící přístroj Řídící přístroj Mechanické stavědlo a další… Mechanické stavědlo a další…

9 Model vlakového nádraží Prohlídka strojů a přístrojů byla zakončena spuštěním modelu vlakového nádraží a okolí. Prohlídka strojů a přístrojů byla zakončena spuštěním modelu vlakového nádraží a okolí. Malé detaily vláčků, vlakové zastávky a okolí s kolejnicemi.

10 Prohlídka železničních kolejových vozidel V této venkovní části V této venkovní části muzea jsme si prohlídli muzea jsme si prohlídli nespočet krásných nespočet krásných lokomotiv a vagónů, lokomotiv a vagónů, například tuto například tuto nádhernou nádhernou třínápravovou dvouválcovou třínápravovou dvouválcovou dvojčitou parní lokomotivu, dvojčitou parní lokomotivu, která, jak vidíte, byla ve své která, jak vidíte, byla ve své velké garáži. velké garáži.

11 Další krásné vláčky: Další krásné vláčky: Tak takovou nádheru jsme spatřili v železničním muzeu Zlonice

12 Tak takhle jsme Tak takhle jsme si užívali na začátku druhé si užívali na začátku druhé části prohlídky. části prohlídky. Někteří z nás se Někteří z nás se svezli i na konci. svezli i na konci. Pak už nás Pak už nás čekala jen čekala jen cesta zpátky cesta zpátky do Rumburka. do Rumburka.


Stáhnout ppt "Železniční muzeum Zlonice Vypracovaly Anežka a Eliška Drahotovy 1.A."

Podobné prezentace


Reklamy Google