Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řídící soustavy Nervová a hormonální. Význam: Řídí činnost celého organismu Zajišťuje reakce na prostředí, změny prostředí Udržují vnitřní stálost těla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řídící soustavy Nervová a hormonální. Význam: Řídí činnost celého organismu Zajišťuje reakce na prostředí, změny prostředí Udržují vnitřní stálost těla."— Transkript prezentace:

1 Řídící soustavy Nervová a hormonální

2 Význam: Řídí činnost celého organismu Zajišťuje reakce na prostředí, změny prostředí Udržují vnitřní stálost těla Souhra všech orgánových soustav

3 Hormony: Látky vylučované žlázami s vnitřní sekrecí Látky jsou vstřebávány přímo do krve Ovlivňují např. růst, tlak krve, rozmnožování apod.

4 Nervová soustava: Zachycuje a zaznamenává podněty z okolí Podněty z vnitřního prostředí těla Zajišťuje přenos, zpracování a předávání pokynů příslušným orgánům k reakcím na podněty

5 Základním stavebním kamenem – nervová buňka NEURON DENDRITY: krátké výběžky přijímající podněty NEURITY: dlouhé výběžky vedoucí vzruch MYELINOVÁ POCHVA: tuková vrstva obalující nervová vlákna, zajišťuje dobrou vodivost

6 SYNAPSE (nervový zápoj): spojení dvou nervových buněk. V synapsi se vždy nachází nepatrná štěrbina, signál je zde přenášen chemickými látkami – přenašeči (mediátory). Propojením neuronů vznikají NERVOVÉ DRÁHY. Signál (vzruch – impuls) proudí nervovými drahami. Čidlo (receptor) – místa, kde dochází k podráždění (reakce na tlak, teplo, světlo, zvuk, …)

7 NS se dělí na: CENTRÁLNÍ NERVOVOU SOUSTAVU – CNS Mozek a mícha OBVODOVOU NERVOVOU SOUSTAVU - PERIFERNÍ Všechny nervy v těle, nervové uzliny - ganglia

8 Mozek obratlovců: Přední, který se dělí na koncový a mezimozek (centra emocí, hladu, agrese) Střední Zadní, který se dělí na mozeček a prodlouženou míchu (řídí oběh krve, činnost srdce, dýchání)

9 Průběh nervové činnosti – reflexní oblouk REFLEX PODNĚT- citlivá zakončení nervových buněk přijímají informaci ZPRACOVÁNÍ PODNĚTU- vedení vzruchu do ústředí ODPOVĚĎ- reakci na podnět vydává CNS a nervové buňky vedou odpověď k výkonnému orgánu

10 Odpověď organismu na vzruchy – REFLEX. Dostředivými drahami jsou vzruchy vedeny do mozku, odstředivými drahami jsou odpovědi vedeny k výkonným orgánům. Celý proces se nazývá REFLEXNÍ OBLOUK.

11 Reflexy: -Nepodmíněné reflexy: vrozené, stálé, neměnné (př. reflex dýchací, polykací, sací, obranný – kašlání, kýchání, mrkání…). Zde patří i reflexy míšní (př. čéškový reflex) -Podmíněné reflexy: vznikají v průběhu života, opakováním podnětů si je organismus zapamatuje. Pokud se podněty neopakují dochází k VYHASÍNÁNÍ (ZAPOMÍNÁNÍ).

12 1.Signální soustava: obsahuje reflexy podmíněné i nepodmíněné. 2.Signální soustava: pouze u člověka. Podstatou jsou podmíněné reflexy, podnětem je však mluvené, psané, myšlené slovo. Jde o VYŠŠÍ NERVOVOU ČINNOST (řeč, psaní, myšlení).


Stáhnout ppt "Řídící soustavy Nervová a hormonální. Význam: Řídí činnost celého organismu Zajišťuje reakce na prostředí, změny prostředí Udržují vnitřní stálost těla."

Podobné prezentace


Reklamy Google