Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324 I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324 I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován."— Transkript prezentace:

1 Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324 I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 LUMINISCENCE I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Doc. RNDr. Zdeněk Šindelář, CSc. Doc. RNDr. Marta Klečková, CSc.

3 Základní pojmy Luminiscence (světélkování) je soubor jevů, při kterých dochází k emisi (vyzařování) elektromagnetického záření ve viditelné oblasti spektra. Fluorescence a fosforescence - látka absorbovala energii ve formě světelných kvant (elektromagnetické záření) Chemoluminiscence  energie byla látce dodána chemickou reakcí (chemiluminscence) Bioluminiscence  energie byla dodána biologickými pochody (spec. případ chemiluminiscence) Elektroluminiscence  energie byla dodána působením elektrického pole (technologie LED)

4 Jablonského diagram Základní představy teorie fluorescenčních a fosforescenčních jevů popisuje zobecněný Jablonského diagram A -absorpce el. mag. záření IC a ISC nezářivé přechody S 0 - základní singletový stav S 1, S 2 - excitované singletové stavy T 1, T 2 - excitované tripletové stavy

5 Tento zjednodušený diagram popisuje jevy: Fluorescence: luminiscenční záření související s přechodem molekuly z excitovaného singletového stavu S 1 do základního stavu S 0. Fosforescence: luminiscenční záření doprovázející přechod molekuly z excitovaného tripletového stavu T 1 do základního stavu S 0. Zpožděná termická fluorescence: molekula ve stavu T 1 absorbuje tepelnou energii, přejde do stavu S 1 a následuje fluorescenční přechod do S 0.

6 Fluorescenční barviva jsou látky, které se excitují absorpcí krátkovlnného viditelného záření (obvykle záření UV) a při přechodu do základního stavu vyzáří světlo ve viditelné oblasti. Přírodní fluorescenční barviva aesculin (glykosid s derivátem kumarinu) – obsažen zejména ve dřevě jírovce maďalu (kaštanu) - nejsnáze dostupný spolehlivě fungující materiál kumarin – obsažen v mařince vonné

7 kurkumin – obsažen v kurkumě, která je součástí indických kořenících směsí „kari“ apigenin - barvivo ze skupiny flavonoidů obsažené např. v rozmarýnu

8 Syntetická fluorescenční barviva organická a anorganická barviva mají značný význam fluorescenční indikátory studium biologického materiálu - v medicíně jako bezpečnostní prvky v bankovnictví značkovací materiály fluorescein a jeho deriváty, např. eosin

9 Chemiluminiscence luminolu UPRAVIT vzorec luminolu

10 D-luciferin -barvivo způsobující např. světélkování hmyzu, některých medůz a plžů Bioluminiscence D-luciferinu

11 Konec I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Inovace profesní přípravy budoucích učitelů chemie CZ.1.07/2.2.00/15.0324 I n v e s t i c e d o r o z v o j e v z d ě l á v á n í Tento projekt je spolufinancován."

Podobné prezentace


Reklamy Google