Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přírodní zdroje Česka AnotacePrezentace na téma Přírodní zdroje Česka obsahuje informace o využívání přírodních zdrojů v energetice, těžbě surovinových.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přírodní zdroje Česka AnotacePrezentace na téma Přírodní zdroje Česka obsahuje informace o využívání přírodních zdrojů v energetice, těžbě surovinových."— Transkript prezentace:

1 Přírodní zdroje Česka AnotacePrezentace na téma Přírodní zdroje Česka obsahuje informace o využívání přírodních zdrojů v energetice, těžbě surovinových zdrojů na území ČR. Součástí jsou listy pro práci s atlasem, fotografie. Autor Mgr. Hana Korečková Jazyk čeština Očekávaný výstup Žák s atlasem popíše hlavní místa těžby surovinových zdrojů v ČR, uvede typy elektráren využívaných na našem území a uvědomuje si výhody a nevýhody jednotlivých typů elektráren. Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova těžba, obnovitelné a neobnovitelné přírodní zdroje, energetické suroviny Druh učebního materiálu prezentace Druh interaktivity kombinace Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost597 kB

2 Přírodní zdroje Česka Průmysl paliv a energetiky

3 Přírodní zdroje Česka ČR má málo přírodních zdrojů Uhlí již téměř vyčerpáno Velmi malé zásoby ropy a zemního plynu (nutný dovoz) Voda – řeky malý spád a vodnatost Vítr jen v horských oblastech

4 Tepelné elektrárny Po 2. světové válce orientace na těžký průmysl – energetická náročnost – obrovská těžba uhlí Černé uhlí už jen v oblasti ____________ (doplň podle mapy) Hnědé uhlí ________________ pánve Tepelné elektrárny soustředěny poblíž těžby uhlí Velké zatížení životního prostředí!!!

5 Povrchový důl ____________________ u Mostu Těžba _______ na Hodonínsku

6 Lom na těžbu _________ u Sokolova

7 Jaderné elektrárny U Týna nad Vltavou ________ U Třebíče _____________ Diskutabilní provoz – jaké výhody a nevýhody má provoz těchto elektráren?

8 Těžba uranu – důl Hamr Těžba už jen poblíž Dolní Rožínky (najdi v atlasu) K čemu se uran využívá?

9 Tepelná elektrárna Prunéřov II Jaderná elektrárna __________ Jaderná elektrárna Dukovany

10 Vodní elektrárny U nás malý význam Vltavská kaskáda – Orlík, Slapy Přečerpávací elektrárny

11 Hydroelektrárna na Orlíku

12 Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně Zkus vysvětlit princip fungování této elektrárny. Najdi v mapě, kde se nachází.

13 Alternativní elektrárny Využívají obnovitelné zdroje Šetrnější k životnímu prostředí Větrné, solární

14 Zdroje: http://www.hajduch.net/cesko/tezebni-a- energeticky-prumyslhttp://www.hajduch.net/cesko/tezebni-a- energeticky-prumysl http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Přírodní zdroje Česka AnotacePrezentace na téma Přírodní zdroje Česka obsahuje informace o využívání přírodních zdrojů v energetice, těžbě surovinových."

Podobné prezentace


Reklamy Google