Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace Prezentace určená k opakování a procvičování učiva a uhlí Autor Ing. Lenka Kalinová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žák zhodnotí užívání fosilních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace Prezentace určená k opakování a procvičování učiva a uhlí Autor Ing. Lenka Kalinová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žák zhodnotí užívání fosilních."— Transkript prezentace:

1 Anotace Prezentace určená k opakování a procvičování učiva a uhlí Autor Ing. Lenka Kalinová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žák zhodnotí užívání fosilních a vyráběných paliv jako zdrojů energie. Uvede příklady znečišťování ŽP. Speciální vzdělávací potřeby Žádné Klíčová slova Uhlí, karbonizace Druh učebního materiálu Prezentace Druh interaktivity Aktivita Cílová skupina Žák Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání - 2. stupeň Typická věková skupina 13 až 15 let Celková velikost 238 kB EU – 7 - 58

2 Hořlavý kámen Ing. Lenka Kalinová

3 Uhlí  Uhlí je hořlavá hornina vzniklá v průběhu milionů let z odumřelých rostlin.  Je to složitá směs látek, podstatnou látkou je uhlík C  Kvalita uhlí závisí na obsahu uhlíku (černé uhlí 75%-95% ; hnědé uhlí 60%-75%)

4 Karbonizace  Karbonizace probíhá v koksovnách a v plynárnách při teplotě kolem 900°C za nepřístupu vzduchu.  Produkty karbonizace jsou: plyn (palivo); černouhelný dehet (z něj se získává benzen a naftalen) ; koks ( palivo ve vysokých pecích obsahuje téměř čistý uhlík)

5 Aktivita č. 1  Zakroužkuj dva největší problémy při užívání uhlí jako paliva  A) uhlí je vzácné  B) obtížně se spaluje  C) bývá znečištěno sloučeninami síry  D) uvolňuje plyn, který může způsobovat skleníkový efekt  E) jeho spalování ztenčuje ozonovou vrstvu

6 Aktivita č. 2  Hnědé uhlí  Černé uhlí  Antracit  Ropa  Zemní plyn  Koks  Brikety  Benzín  Petrolej  Svítiplyn  Propan - butan  PŘÍRODNÍ PALIVA  VYROBENÁ PALIVA

7 Zdroje  Veškeré použité obrázky pochází z databáze PowerPointu


Stáhnout ppt "Anotace Prezentace určená k opakování a procvičování učiva a uhlí Autor Ing. Lenka Kalinová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Žák zhodnotí užívání fosilních."

Podobné prezentace


Reklamy Google