Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Voda - Nezbytná podmínka života na Zemi Anotace Prezentace na téma Voda – nezbytná podmínka života na Zemi obsahuje náměty pro práci s atlasem, poukazuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Voda - Nezbytná podmínka života na Zemi Anotace Prezentace na téma Voda – nezbytná podmínka života na Zemi obsahuje náměty pro práci s atlasem, poukazuje."— Transkript prezentace:

1 Voda - Nezbytná podmínka života na Zemi Anotace Prezentace na téma Voda – nezbytná podmínka života na Zemi obsahuje náměty pro práci s atlasem, poukazuje na nezbytnost ochrany vody na planetě, možnosti využití oceánů, moří, přehradních nádrží a dalších zdrojů vody. Autor Mgr. Hana Korečková Jazyk čeština Očekávaný výstup žák chápe význam vody (slané i sladké) pro člověka a nutnost ochrany pitné vody Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova voda, oceán, moře, vodohospodářství Druh učebního materiálu prezentace Druh interaktivity kombinace Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost424 kB

2 Voda Nezbytná podmínka života na Zemi

3 Voda Jedním ze základních přírodních zdrojů Jedním ze základních přírodních zdrojů Umožňuje život na Zemi Umožňuje život na Zemi Voda – sladká Voda – sladká - slaná - slaná

4 Práce s atlasem Je na Zemi více vody sladké nebo slané? Je na Zemi více vody sladké nebo slané? Kde je soustředěna sladká voda? Kde slaná? Kde je soustředěna sladká voda? Kde slaná? Které oceány tvoří hydrosféru Země? Které oceány tvoří hydrosféru Země? Jak se nazývají okrajové části oceánů? Jak se nazývají okrajové části oceánů? Která moře omývají břehy Evropy? Která moře omývají břehy Evropy? Který ledovec na Zemi je největší? Který ledovec na Zemi je největší?

5 Pitná voda Spotřeba neustále vzrůstá Spotřeba neustále vzrůstá Které oblasti na Zemi mají nedostatek pitné vody? Které oblasti na Zemi mají nedostatek pitné vody? Spotřeba vody ve vyspělých oblastech je mnohonásobně vyšší než v zemích rozvojových. Spotřeba vody ve vyspělých oblastech je mnohonásobně vyšší než v zemích rozvojových. K čemu vodu využíváš? K čemu vodu využíváš? Neplýtváš zbytečně touto cennou tekutinou? Jak můžeš vodou šetřit? Neplýtváš zbytečně touto cennou tekutinou? Jak můžeš vodou šetřit?

6 Přehradní nádrže Pro zajištění dostatku vody se v některých oblastech budují přehradní nádrže Pro zajištění dostatku vody se v některých oblastech budují přehradní nádrže K čemu přehrady slouží? K čemu přehrady slouží?

7 Význam přehradních nádrží Zásobárna pitné vody, vody pro průmysl a zemědělství Zásobárna pitné vody, vody pro průmysl a zemědělství Vyrovnávání vodních stavů (ochrana před povodněmi a udržování minimální hladiny řek) Vyrovnávání vodních stavů (ochrana před povodněmi a udržování minimální hladiny řek) Výroba elektrické energie Výroba elektrické energie Doprava Doprava Rekreace… Rekreace…

8 Lipno

9 Vodohospodářství Zabývá se optimálním využíváním vodních zdrojů a čistěním pitné vody atd. Zabývá se optimálním využíváním vodních zdrojů a čistěním pitné vody atd. Co se děje s vodou, kterou využijeme v domácnosti (odteče po spláchnutí WC, umytí nádobí atd.)? Můžeme tuto vodu znovu využít? Co se děje s vodou, kterou využijeme v domácnosti (odteče po spláchnutí WC, umytí nádobí atd.)? Můžeme tuto vodu znovu využít?

10 Oceány a moře Jak můžeme oceány a moře využívat? Jak můžeme oceány a moře využívat? Je potřeba tyto vodní plochy chránit? Je potřeba tyto vodní plochy chránit? Co se může stát v případě velkého znečištění (např. havárie tankeru)? Co se může stát v případě velkého znečištění (např. havárie tankeru)?

11 Práce s atlasem Spoj čarou… (součástí kterého oceánu je moře…?) Atlantský oceán Atlantský oceán Indický oceán Indický oceán Tichý oceán Tichý oceán Severní ledový oceán Severní ledový oceán Barentsovo moře Barentsovo moře Arabské moře Arabské moře Sargasové moře Sargasové moře Korálové moře Korálové moře Karibské moře Karibské moře Karské moře Karské moře Japonské moře Japonské moře

12 Rybolov Oceány člověk využívá i jako zdroj obživy – rybolov a lov dalších darů moře Oceány člověk využívá i jako zdroj obživy – rybolov a lov dalších darů moře

13 Zdroje: http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Voda - Nezbytná podmínka života na Zemi Anotace Prezentace na téma Voda – nezbytná podmínka života na Zemi obsahuje náměty pro práci s atlasem, poukazuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google