Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Polární oblasti Anotace Prezentace zpracovává informace o polárních oblastech. Přibližuje podnebí, faunu a význam ochrany tohoto území. Obsahuje informace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Polární oblasti Anotace Prezentace zpracovává informace o polárních oblastech. Přibližuje podnebí, faunu a význam ochrany tohoto území. Obsahuje informace."— Transkript prezentace:

1 Polární oblasti Anotace Prezentace zpracovává informace o polárních oblastech. Přibližuje podnebí, faunu a význam ochrany tohoto území. Obsahuje informace o dobývání pólů. Součástí je i křížovka. Autor Mgr. Hana Korečková Jazyk čeština Očekávaný výstup žák chápe význam ochrany tohoto regionu, umí uvést zástupce fauny a charakterizovat podnebí polárních oblastí Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova polární oblasti, Arktida, Antarktida Druh učebního materiálu prezentace Druh interaktivity kombinace Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost1,42 MB

2 Polární oblasti

3 Severní a jižní polární kraje

4 Zalednění v letních měsících

5 Polární oblasti jsou pokryty pevninským ledovcem, který vzniká ze sněhu, co zde dlouho leží Polární oblasti jsou pokryty pevninským ledovcem, který vzniká ze sněhu, co zde dlouho leží Pokrývá obrovské souvislé plochy, je mocný až několik km. Pokrývá obrovské souvislé plochy, je mocný až několik km. Podnebí je velice chladné (teploty hluboko pod bodem mrazu), pobřeží často bičuje silný vítr a srážkové úhrny jsou malé. Podnebí je velice chladné (teploty hluboko pod bodem mrazu), pobřeží často bičuje silný vítr a srážkové úhrny jsou malé.

6 Doplň pojmy a zakroužkuj písmeno patřící do tajenky, kterou tvoří pojmenování typického zástupce polární fauny. 2/9A+2/7B+5/5C+3/6D+8/8E+6/10F+1/7G=7 A – společenstvo živé a neživé přírody ________ A – společenstvo živé a neživé přírody ________ B – dlouhodobé znaky počasí na určitém území _______ B – dlouhodobé znaky počasí na určitém území _______ C – úrodná složka půdy ______________ C – úrodná složka půdy ______________ D – počátek vodního toku ___________________ D – počátek vodního toku ___________________ E – vrstva půdy (rozlišujeme podle nich půdní typy) ______________ E – vrstva půdy (rozlišujeme podle nich půdní typy) ______________ F – kontinent, který se rozkládá kolem J pólu ________ F – kontinent, který se rozkládá kolem J pólu ________ G – severní oblasti pokryté ledem ________________ G – severní oblasti pokryté ledem ________________

7 Severní polární kraje Grónsko a další severské ostrovy Grónsko a další severské ostrovy vnitrozemí téměř bez života, život především v mořích vnitrozemí téměř bez života, život především v mořích tuleň, mrož, kosatka, lední medvěd tuleň, mrož, kosatka, lední medvěd

8

9 Baffinův ostrov

10 Jižní polární kraje Antarktida – žádné trvalé osídlení člověkem, pouze výzkumné stanice Antarktida – žádné trvalé osídlení člověkem, pouze výzkumné stanice Množství nerostných surovin (uhlí), nesmí se těžit – mezinárodní úmluvy podporují nedotčenou přírodu Množství nerostných surovin (uhlí), nesmí se těžit – mezinárodní úmluvy podporují nedotčenou přírodu Život na pobřeží - ryby, tučňáci, albatros Život na pobřeží - ryby, tučňáci, albatros

11

12

13 Dobývání pólů Jižní pól - Prvním člověkem, který stanul na jižním pólu, byl norský polárník Roald Amundsen. Bylo to 14. prosince 1911. Ve stejný okamžik se pokoušel dobýt jižní pól také Angličan Robert Falcon Scott. Jeho expedice dorazila na točnu o měsíc později. Při strastiplné zpáteční cestě se svou výpravou zahynul. Jižní pól - Prvním člověkem, který stanul na jižním pólu, byl norský polárník Roald Amundsen. Bylo to 14. prosince 1911. Ve stejný okamžik se pokoušel dobýt jižní pól také Angličan Robert Falcon Scott. Jeho expedice dorazila na točnu o měsíc později. Při strastiplné zpáteční cestě se svou výpravou zahynul. 6. dubna 1909 - Na severním pólu prý stanul Američan Robert Edwin Peary. 6. dubna 1909 - Na severním pólu prý stanul Američan Robert Edwin Peary.

14

15 Italia byla vzducholoď, na které podnikl její konstruktér a kapitán Umberto Nobile výzkumné výpravy do severních polárních oblastí. Při návratu z výpravy k severnímu pólu vzducholoď dne 25. května 1928 ztroskotala nedaleko Severovýchodní země (Špicberky).

16 Ledoborec Krasin – záchrana posádky vzducholodě Italia

17

18 Zdroje: cs.wikipedia.org cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Polární oblasti Anotace Prezentace zpracovává informace o polárních oblastech. Přibližuje podnebí, faunu a význam ochrany tohoto území. Obsahuje informace."

Podobné prezentace


Reklamy Google