Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pole Arrays. Co jsou pole Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Prvkem může být například.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pole Arrays. Co jsou pole Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Prvkem může být například."— Transkript prezentace:

1 Pole Arrays

2 Co jsou pole Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Prvkem může být například číslo, řetězec nebo uživatelem definovaný typ Prvkem může být například číslo, řetězec nebo uživatelem definovaný typ Jednotlivé prvky pole je možné vyhledávat pomocí jejich pořadových čísel v jednotlivých rozměrech – indexů Jednotlivé prvky pole je možné vyhledávat pomocí jejich pořadových čísel v jednotlivých rozměrech – indexů Indexy obvykle začínají nulou Indexy obvykle začínají nulou

3 Jak se deklarují Základní deklarace je pomocí příkazu DIM Základní deklarace je pomocí příkazu DIM Uvedený příklad vytvoří pole o 3 řádcích a 4 sloupcích – matici s indexy 0 až 2 a 0 až 3 Uvedený příklad vytvoří pole o 3 řádcích a 4 sloupcích – matici s indexy 0 až 2 a 0 až 3 Pole je možné vytvořit pomocí funkce Array Pole je možné vytvořit pomocí funkce Array Tento příklad vytvoří 1-rozměrné pole s položkami Tento příklad vytvoří 1-rozměrné pole s položkami 10, 28, 45 a 11 – index 0 až 3 DIM(3,4) as Integer A = Array (10, 28, 45, 11)

4 Indexy Index je celé číslo, které určuje, který prvek pole je vybírán Index je celé číslo, které určuje, který prvek pole je vybírán Je to pořadové číslo prvku v určitém rozměru pole Je to pořadové číslo prvku v určitém rozměru pole Defaultně je index v rozsahu od 0 do (počet_prvků – 1) Defaultně je index v rozsahu od 0 do (počet_prvků – 1) Rozsah indexů lze explicitně definovat Rozsah indexů lze explicitně definovat DIM MyMatrix (1 to 5, 4 to 9, 3 to 5) as Integer

5 REDIM Potřebujeme-li změnit rozsah pole za běhu, musíme použít příkaz REDIM Potřebujeme-li změnit rozsah pole za běhu, musíme použít příkaz REDIM Používá se hlavně pokud nevíme, kolik prvků pole budu potřebovat. Používá se hlavně pokud nevíme, kolik prvků pole budu potřebovat. Dim Pole() As Byte ReDim Pole(1 To 5)

6 SPLIT Funkce Split vytvoří z textu s oddělovačem pole. Funkce Split vytvoří z textu s oddělovačem pole. Z řetězce "ráno,poledne,večer" můžeme udělat pole právě pomocí SPLIT. Z řetězce "ráno,poledne,večer" můžeme udělat pole právě pomocí SPLIT. Parametry: Parametry: Zdroj dat s oddělovačem = Nějaký text s čárkami Zdroj dat s oddělovačem = Nějaký text s čárkami oddělovač = znak, který odděluje položky v řetězci oddělovač = znak, který odděluje položky v řetězci limit = kolik prvků načíst.Standardně nastaven na -1 (všechny) limit = kolik prvků načíst.Standardně nastaven na -1 (všechny) SPLIT(Zdroj dat s oddělovačem, oddělovač, limit)

7 JOIN Opakem SPLIT je funkce JOIN – vytvoří z pole text s oddělovačem. Opakem SPLIT je funkce JOIN – vytvoří z pole text s oddělovačem. Parametry: Parametry: Pole – název pole, které se má sloučit Pole – název pole, které se má sloučit Oddělovač – defaultně čárka Oddělovač – defaultně čárka limit = kolik prvků načíst.Standardně nastaven na -1 (všechny) limit = kolik prvků načíst.Standardně nastaven na -1 (všechny) Join(Pole, oddělovač, limit)

8 UBOUND a LBOUND Pro práci s poli jde použít pro dotaz na nejnižší a nejvyšší prvek pole funkce: Pro práci s poli jde použít pro dotaz na nejnižší a nejvyšší prvek pole funkce: UBound vrátí nejvyšší index pole, LBound naopak nejnižší. UBound vrátí nejvyšší index pole, LBound naopak nejnižší. Když nevíme, kolik položek pole má, tak Když nevíme, kolik položek pole má, tak UBound (POLE) As Long LBound (POLE) As Long For i=LBound(Pole) To UBound(Pole)

9 Příklad použití


Stáhnout ppt "Pole Arrays. Co jsou pole Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Pole je uspořádaná entice stejných datových prvků Prvkem může být například."

Podobné prezentace


Reklamy Google