Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hlavní poruchy myšlení Tomáš Veselý. Myšlení = složitý kognitivní proces jehož funkcí je formování pojmů, rozpoznávání a nacházení vztahů a řešení problémů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hlavní poruchy myšlení Tomáš Veselý. Myšlení = složitý kognitivní proces jehož funkcí je formování pojmů, rozpoznávání a nacházení vztahů a řešení problémů."— Transkript prezentace:

1 Hlavní poruchy myšlení Tomáš Veselý

2 Myšlení = složitý kognitivní proces jehož funkcí je formování pojmů, rozpoznávání a nacházení vztahů a řešení problémů. Úzce souvisí s inteligencí. 1.Kvantitativní A.linie myšlení A  Z = determinující linie (zda je schopen začít u A skončit u Z) Roztržité myšlení (myšlení je narušeno dalším problémem (vnějším)) Zabíhávé myšlení (není schopen rozlišit podstatné od nepodstatného) B)výrazná změna tempa, poruchy tempa myšlení  Bradypsychismus (celkový útlum myšlení, tempo pomalé) Tachypsychismus (zrychlené myšlení) 1.Kvalitativní (Změněn obsah) A.Myšlenkový záraz (je v kontaktu, najednou bez zjevné příčiny přestane mluvit )  příčina blud, halucinace B.Roztříštěné (myšlení nenavazuje, nemá strukturu) C.Autistické myšlení (člověk unášen vlastní fantazií, uniká do svého světa)

3 Bludy = mylné přesvědčení, které vzniká na psychotickém podkladu, přičemž mu pacient věří a je o něm nevývratně přesvědčen -Vznik: vzniká na základě emočně nepříjemných prožitků a pocitů -Bludná nálada: cítí se špatně, kolem se dějí divné věci (všichni jsou protivní, sledují ho…)  hledá vysvětlení, proč to tak je = krystalizační fáze  najednou na to přijde = formulování bludné představy – pro něj logickým vysvětlením (mám zvláštní schopnosti, proto na mě koukají), je to pro něj jasné, přišel na to sám svou logikou, proto je o tom nevývratně přesvědčen 1.Mikromanické bludy Vše je hrozné a špatné (mínusové), krystalizace smutku 2. Megalomanské bludy velikášské – přeceňují své schopnosti, sebe. 3. Paranoidní bludy Je sledován, pozorován

4 Děkluji za pozornost


Stáhnout ppt "Hlavní poruchy myšlení Tomáš Veselý. Myšlení = složitý kognitivní proces jehož funkcí je formování pojmů, rozpoznávání a nacházení vztahů a řešení problémů."

Podobné prezentace


Reklamy Google