Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Finanční gramotnost Jana Leciánová Gymnázium Uherské Hradiště, 2013 Penzijní fondy – III. pilíř.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Finanční gramotnost Jana Leciánová Gymnázium Uherské Hradiště, 2013 Penzijní fondy – III. pilíř."— Transkript prezentace:

1 Finanční gramotnost Jana Leciánová Gymnázium Uherské Hradiště, 2013 Penzijní fondy – III. pilíř

2 2 Penzijní fondy– spoření na důchod ve III. pilíři (1/2) Penzijní fondy: Zabezpečují dobrovolné penzijní připojištění pro ty, kteří chtějí spokojit s výší starobního důchodu, jenž se vyplácí ze zákonného pojištění. Shromažďují finanční prostředky od účastníků a státu a spravují je za účelem jejich zhodnocení. Řídí se penzijním plánem, který upravuje podmínky.

3 3 Penzijní fondy– spoření na důchod ve III. pilíři (2/2) Kromě státních příspěvků má penzijní připojištění ještě další výhody: Přispívat na ně může i zaměstnavatel. Účastník může platit nižší daně. Nejvyšší možná výše příspěvku zaměstnavatele je CZK za rok. Z příspěvku zaměstnavatele se neplatí daně ani zdravotní a sociální pojištění. Pro využití daňové úlevy musí účastník platit více jak CZK měsíčně, pak lze snížit tzv. daňový základ o max CZK  protože daň z příjmu je v současné době 15%, lze ušetřit na dani max CZK ročně.

4 4 Výše příspěvku na penzijní připojištění a státní příspěvek Vlastní prostředky Státní příspěvek měsíčně Státní příspěvek ročně Daňová úspora ročně Vlastní prostředky Státní příspěvek měsíčně Státní příspěvek ročně Daňová úspora ročně

5 5 Možnosti čerpání prostředků (druhy penzí a dávek) (1/2) Při dosažení 60-ti let a odspoření 5-ti let (starobní penze) – možnost výběru všech prostředků na účtu, včetně státních příspěvků. Pro smlouvy uzavřené v roce 2013 je posunut věk – odchod do starobní penze. Po odspoření 15-ti let (výsluhová penze) – možnost výběru až poloviny všech prostředků na účtu, včetně státních příspěvků. Volba této penze při uzavření smlouvy je výhodná pro účastníky do věku 45 let. Pro smlouvy uzavřené v roce 2013 je tato možnost zrušena. Možný způsob výběru obou variant - jednorázově nebo doživotně vyplácenou penzí.

6 6 Možnosti čerpání prostředků (druhy penzí a dávek) (2/2) Nejdříve po odspoření 1 roku (odbytné) lze zrušit smlouvu a požádat o výplatu odbytného, ve kterém jsou obsaženy veškeré prostředky účastníka, příspěvky zaměstnavatele a připsané zhodnocení (zatížené daní). Státní příspěvky za celou dobu spoření se v tomto případě vrací státu. Možný způsob výběru – pouze jednorázově. Invalidní penze – v případě, že byl účastníkovi přiznán plný invalidní důchod a má odspořeno nejméně 3 roky, může čerpat veškeré prostředky na účtu. Možný způsob výběru - jednorázově nebo doživotně vyplácenou penzí. Pozůstalostní penze náleží v případě smrti účastníka osobám určeným ve smlouvě (pokud má odspořeno nejméně 3 roky). Určené osobně jsou vypláceny veškeré prostředky formou penze po dobu minimálně 3 let.


Stáhnout ppt "Finanční gramotnost Jana Leciánová Gymnázium Uherské Hradiště, 2013 Penzijní fondy – III. pilíř."

Podobné prezentace


Reklamy Google