Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

112.1 Procvičení a příklady – ZÁJMENA

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "112.1 Procvičení a příklady – ZÁJMENA"— Transkript prezentace:

1 112.1 Procvičení a příklady – ZÁJMENA
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady – ZÁJMENA Doplň tvary zájmena já. Řekni ___ pravdu. Co proti ___ máš? Budete tam muset jít beze ___. Se ___ o tom nikdo nemluvil. Poprosil ___ o pomoc. Kdo ___ omluví?___ se to vůbec nelíbí. Klidně se na ___ můžeš spolehnout. O ___ se nemusíš starat. Co si to ke ___ dovoluješ? To ___ poradil Pepík. Ze ___ nic nedostanou. Bolí ___ v zádech. Kdo se ___ zastane? Probudil se ve ___ pocit viny. Místo ___ tam půjde on. Proč ___ to neřekli. Nepřibližuj se ke ___. Doplň mě/mně. ___ se to netýká. O ___ ještě uslyšíte. Doneslo se___, že se odstěhovali. Bránil ___ v odchodu. Nabídla___ tykání. O ___ vůbec nejde. Počkej na ___. Zbavil jsi ___ starostí. Neměj o ___ péči. Byl na ___ závislý. Co si o ___ pomyslí? Proč se po ___ ohlížel? Ke ___ můžeš být upřímný. Proč si ze ___ děláš legraci? Žádali ___ o radu. Před rokem ___ utekl pes. Zamiloval se do ___ na první pohled. Jen ___ zdržuješ. Víte, kdo způsobuje angínu, chřipku, nebo neštovice? Autor: Mgr. Pavlína Sirová

2 112.2 Procvičení a příklady - ČÍSLOVKY
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady ČÍSLOVKY Najdi ve větách skryté číslovky. Našli jsme doupě toho zlého vlka ___________ Naše Stáňa ještě neumí plavat ___________ Má loď dobré kormidlo? ___________ Evo, zkus to také najít! ___________ S týmem ze Znojma vždy prohrajeme. ___________ Pod vanou je kaluž vody ___________ Listonoš nese dopisy ___________ Doplň správné tvary číslovek dva/oba. Marcela měla na rukách _________ prsteny. Čekali jsme od ________ do pěti. Dvanáct děleno ________ je šest. Drž se ________ rukama.

3 112.3 Procvičení a příklady - ČÍSLOVKY
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady ČÍSLOVKY Vyhledej neurčité číslovky a vypiš je podle druhu. Kolikátý doběhl Petr? On je několikanásobný mistr republiky. Pavlínka umí mnoho básniček. Několikrát jsem se tě na to ptal. Vyřeš to několikerým způsobem. V každé lodi sedělo několik chlapců. Základní ______________________________________________________ Řadové _______________________________________________________ Druhové ______________________________________________________ Násobné ______________________________________________________

4 112.4 Procvičování a příklady - ČÍSLOVKY
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičování a příklady ČÍSLOVKY Doplň správné tvary číslovek mnoho a málo. O (mnoho)__________problémech víme. Mluvil o tom s (mnoho) __________ kamarády. Člověk se obejde bez (mnoho)__________ věcí. U (mnoho)__________ měst jsou parky. V (málo)__________ případech měl pravdu. Podtrhni číslovky. Do pěvecké soutěže se nás přihlásilo patnáct. Každý jsme si připravili dvě písně. Chci být první! Každý den jsem zpívala alespoň hodinu. Dva dny před soutěží jsem onemocněla. Byla jsem už pátá, která se musela omluvit. Odložili tedy soutěž o čtrnáct dnů, až se uzdravíme.

5 112.5 Procvičení a příklady - SKLADBA
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I.stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady SKLADBA Podtrhni červeně věty jednoduché a modře souvětí. Často chodím na houby. Tato činnost mě velmi baví, neboť jsem vždy z celé rodiny nejlepší. Nejméně hub nachází pravidelně maminka. S tatínkem je to lepší, ale také to není žádná sláva. Já nejraději sbírám hřiby. Když jsem byla malá, pletla jsem si holubinky s muchomůrkami. Dnes se už nespletu, protože mě tatínek naučil houby bezpečně rozeznat. Už se těším k babičce na vesnici, kde každý rok roste spousta hub.

6 112.6 Procvičování a příklady - SKLADBA
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičování a příklady SKLADBA Vyznač ve větách všechny skladební dvojice. Na stéblech trávy visí krůpěje ranní rosy. Štíhlé topoly lemovaly cestu k vinici.

7 112.7 Procvičení a příklady - SKLADBA
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady SKLADBA Podtrhni podměty, doplň i/y. Čápi, vlaštovky i špačci už přiletěl__. Sasanky, bledule a sněženky nabídl__ své něžné květy. Potoky a řeky sténal__ pod náporem vody. Stromy a keře se oblékl__ do zelené. Muži a ženy se na zahradách potýkal__ s rýči a hráběmi. Jaro už doopravdy přišlo. Podtrhni rozvité podměty. Kyselé zelí je velmi bohaté na vitamíny. Mnozí zahrádkáři ho rádi pěstují. Velké zelené hlávky jsou odměnou za vynaloženou práci. Všelijaké recepty nabízejí široké využití této zeleniny.

8 112.8 Procvičení a příklady - SKLADBA
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Procvičení a příklady SKLADBA Podtrhni holé přísudky se sponou. Naše máma byla vysoká. Hokej je náš nejoblíbenější zimní sport. Byl jsem zvědavý na výsledek měření. Sluníčko v březnu je již velmi intenzivní. Otec je zámečníkem od vyučení. Kaktusy jsou teplomilné rostliny. Honza je poctivec, ten to neudělal. Všichni byli smutní. Kočka je savec. Diváci byli s průběhem zápasu spokojeni. Představ si, že některé rostliny jsou masožravé. Podtrhni ve větách podmět a přísudek, doplň koncovky. Na obzoru se objevil__ vysoké skály. Houfy špačků poletoval__ nad poli a zahradami. Na dvorku se batolil__ žlutá housátka. Myslivci se vydal__ do lesa na obchůzku. Včely pilně sbíral__ z květů pyl, nad květinami bezstarostně tančil__ pestrobarevní motýli. Na návsi stál__ dřevěná stavení a před nimi byl__ pečlivě udržované zahrádky. Koně táhl__ těžké vozy a kopyty se zarýval__ do země. Na kopci se vypínal__ tři modříny, jakoby střežil__ zdejší krajinu.

9 112.9 Použité zdroje, citace POUŽITÁ LITERATURA:
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk a literatura Použité zdroje, citace POUŽITÁ LITERATURA: Pětiminutovky pro ZŠ – Český jazyk – 4.třída,V.Matzenauerová(Fragment) Pětiminutovky pro ZŠ – Český jazyk – 5.třída,V.Matzenauerová(Fragment) ZDROJE: Klipart

10 112.10 Anotace Autor Mgr. Pavlína Sirová Období 07 – 12/2011 Ročník
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Český jazyk Anotace Autor Mgr. Pavlína Sirová Období 07 – 12/2011 Ročník I. stupeň Klíčová slova Zájmena, číslovky, skladba Anotace Prezentace popisující procvičování a příklady zájmen, číslovek a skladby věty


Stáhnout ppt "112.1 Procvičení a příklady – ZÁJMENA"

Podobné prezentace


Reklamy Google