Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Účinky gravitační síly Země na kapalinu V důsledku působení gravitační síly Země působí kapalina v nádobě tlakovou silou kolmo na dno nádoby, na stěny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Účinky gravitační síly Země na kapalinu V důsledku působení gravitační síly Země působí kapalina v nádobě tlakovou silou kolmo na dno nádoby, na stěny."— Transkript prezentace:

1 Účinky gravitační síly Země na kapalinu V důsledku působení gravitační síly Země působí kapalina v nádobě tlakovou silou kolmo na dno nádoby, na stěny nádoby a na plochy v kapalině ponořené. Tuto sílu nazveme HYDROSTATICKÁ TLAKOVÁ SÍLA.

2 př: Blána tvořící dno nádoby má plochu 10 cm 2. Výška sloupce vody nad blánou je 20 cm. Vypočítej velikost tlakové síly na dno nádoby.

3 Hydrostatickou tlakovou sílu, kterou kapalina o hustotě ρ působí na plochu S v hloubce h, vypočítáme: Hydrostatický paradox: F h = S·h· ρ ·g S S S F1F1 F2F2 F3F3 h Velikost hydrostatické tlakové síly nezávisí na tvaru nádoby a objemu vody v ní. Podle vztahu F h = S·h· ρ ·g musí být ve všech nádobách stejná hydrostatická tlaková síla na dno. (F 1 = F 2 = F 3 )


Stáhnout ppt "Účinky gravitační síly Země na kapalinu V důsledku působení gravitační síly Země působí kapalina v nádobě tlakovou silou kolmo na dno nádoby, na stěny."

Podobné prezentace


Reklamy Google