Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Vyjmenování a vysvětlení principu nejpoužívanějších číselných soustav  Jejich použití  Převody mezi nimy (do desítkové soustavy)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Vyjmenování a vysvětlení principu nejpoužívanějších číselných soustav  Jejich použití  Převody mezi nimy (do desítkové soustavy)"— Transkript prezentace:

1

2  Vyjmenování a vysvětlení principu nejpoužívanějších číselných soustav  Jejich použití  Převody mezi nimy (do desítkové soustavy)

3 DvojkováOsmičkováDesítková ŠestnáctkováŠedesátková

4  Decimální / dekadická  Vznik pravděpodobně podle počtu prstů  Nejsnáze se čte  Zápis – 0-9, 1, 5, 25,

5  Binární  Používá se v počítačích / kalkulačkách...  Používá se hlavně kvůli logickým obvodům (je napětí – hodnota „1“, není napětí – hodnota „0“)  Velmi neúsporný zápis  Zápis – 1-0, 10(2), 10011(19), (423)

6  Oktálová  Vznikla kvůli jednoduchému převodu z binární soustavy a tudíž úspornějšímu zápisu pro počítače např. číslo zapíšeme jako 541 Zápis – 0-7, 541(353), 2(2), 11(9)

7  Hexadecimální  Vlastně rozšířená osmičková soustava  Snadný převod z a do binární soustavy  Nejúspornější zápis – (10) = 2D9686 (16)  Používá se na zápis barev  Zápis – 0-9 a A-F

8 Výsledek

9 Z osmičkové. Číslo se převede na násobky mocnin (8) = 7 x x x 8 2 Výsledky poté sečteme = 111 (10) Z desítkové. Od čísla odečítáme mocniny 8. Nejdříve zjistíme, která nejvyšší mocnina 8 je menší než dané číslo Z prvního, druhého a třetího sloupečku si zapíšeme, kolikrát se daná mocnina odečetla, a to je naše výsledné číslo. V tomto případě 376

10 Postup je stejný jako u osmičkové !!!


Stáhnout ppt " Vyjmenování a vysvětlení principu nejpoužívanějších číselných soustav  Jejich použití  Převody mezi nimy (do desítkové soustavy)"

Podobné prezentace


Reklamy Google