Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

O Název Nebezpečí kouření O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "O Název Nebezpečí kouření O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum."— Transkript prezentace:

1

2 O Název Nebezpečí kouření O Šablona CZ.1.07/1.4.00/ O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum

3  Žáci se orientují v základních termínech dané problematiky  Procvičení získaných vědomostí pomocí pracovního listu  Žáci dokáží popsat nebezpečí spojená s kouřením  Žáci si uvědomují rizika kouření

4  Vdechování tabákového kouře  Je to nemoc, umírá se na ní  Je to závislost, lze léčit  Aktivní – kuřák  Pasivní – pobyt v zakouřeném prostředí

5 slozeni_cigaretoveho_koure.jpg

6  Každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut  Na následky kouření zemře každý druhý kuřák plíce

7 plíce a srdce

8  Rakovina – nádory v plicích, ústech, ve střevech, konečníku, v ledvinách a močovém měchýři, na děložním čípku,…  Srdce a cévy – urychluje kornatění tepen, srdeční infarkt, mozkové cévní příhody,….  Kůže – urychluje zevní projevy stárnutí  Ostatní choroby: zvyšuje riziko zápalu plic, astma, vředy žaludku a dvanáctníku, plodnost u mužů i u žen, šedý zákal,….

9 kouření nemoci

10  Jednou z látek tabákového kouře je nikotin  Na nikotin vzniká návyk = závislost na dávce  Při jeho nedostatku se projevují abstinenční příznaky  Jde o drogu, která je psychoaktivní nikotin.gif

11 citace:  růst tolerance (zvyšování počtu vykouřených cigaret)  výskyt abstinenčních příznaků po vysazení  potíže s kontrolou dávek  dlouhodobá neúspěšná snaha o kontrolu užívání  trávení velkého množství času obstaráváním a užíváním látky, resp. zotavováním se z jejích účinků  zanedbávání aktivit rodinných, pracovních a sociálních  užívání látky i přes povědomí o její škodlivosti

12  Abstinenčí příznak („absťák“) je reakce organismu závislého na nějaké látce na její nedostatek  Je to hlavně:  podrážděnost, neklid, třas  bolesti hlavy, závratě, křeče  hlad, nevolnost, nesoustředěnost  …..  Trvají přibližně měsíc, pak postupně odeznívají.

13  Co je to kouření a jaké znáš jeho druhy?  Vdechování tabákového kouře  Je to nemoc, umírá se na ní  Je to závislost, lze léčit  Aktivní  Pasivní  Co vše je v cigaretě?  Nikotin, toluen, kadmium, dehet, kyanovodík, methanol, formaldehyd, CO2, arsen,….

14  Jaká jsou rizika kouření?  Každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut  Na následky kouření zemře každý druhý kuřák  Jaké znáš nemoci z kouření?  Rakovina, nemoci srdce a cév, rychlejší stárnutí a další choroby jako astma, vředy žaludku, zelený zákal, neplodnost,…  Jaká je nejznámější látka způsobující závislost na cigaretách?  nikotin

15  Vymysli alespoň 5 důvodů, proč přestat kouřit – vůbec nezačít kouřit. Použij všechny získané informace, také i z jiných předmětů.

16   jak-vypadaji-po-letech-1n9-/zdravi.aspx?c=A100414_082013_vase- telo_pet   plic/82-statistiky-rakoviny-plic-u-kuraku-nekuraku-a-pasivnich- kuraku.html  382  %C3%AD_tab%C3%A1ku    U obrázků jsou zdroje uvedeny.  Autorem textů, není –li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Vyhnálková.


Stáhnout ppt "O Název Nebezpečí kouření O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google