Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: leden 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: leden 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: leden 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tématický okruh: Obecná chemie Téma: Galvanický článek Anotace: Prezentace slouží žákům jako osnova probíraného učiva. Obsahuje základní údaje k tématu. Text slouží i jako zápis do sešitu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petra Majerčáková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 GALVANICKÝ ČLÁNEK

3 Galvanický článek je zařízení, které využívá jako zdroj elektrické energie redoxní reakce. Kladná elektroda: uhlíková (měděná)tyčinka Záporná elektroda: zinkový obal naplněný pastou, která obsahuje Mn 2 O 4 Náplň: není

4 Jiným typem elektrochemických článků jsou akumulátory. Olověný akumulátor kladná elektroda. oxid olovičitý záporná elektroda: houbovité olovo náplň: kyselina sírová

5 Olověný akumulátor se skládá z nádoby, v níž je roztok kyseliny sírové. V tomto roztoku jsou střídavě ponořeny desky z olova a z olova pokrytého vrstvou oxidu olovičitého. Při odběru elektrického proudu (vybíjení) atomy olova uvolňují elektrony a oxid olovičitý je přijímá. Vzniká síran olovnatý a voda. Při nabíjení akumulátoru stejnosměrným elektrickým proudem probíhá děj opačný – elektrolýza.

6 Galvanický článek je suchý, akumulátor plněný kyselinou sírovou. Akumulátor se dá opakovaně nabít, galvanický článek je na krátkodobé použití.

7 Zdroje: Přehled chemie pro základní školy: Doc. RNDr. Hana Čtrnáctková, CSc., Prof. Ing. Karel Kolář, CSc., PaedDr. Miloslava Svobodová, RNDr. František Zemánek, vydalo v Praze roku 2006 SPN – pedagogické nakladatelství, a.s., ISBN 80-7235-260-1 Základy chemie 2 – Pavel Beneš, Václav Pumpr, Jiří Banýr, Fortuna, 2000, ISBN 80-7168-727-8 Přehled středoškolské chemie – Jiří Vacík a kol., SPN – pedagogické nakladatelství, a.s. 1995, ISBN 80-85937-08-5


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: leden 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google