Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fyziologické aspekty stárnutí Mgr. Lukáš Cipryan.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fyziologické aspekty stárnutí Mgr. Lukáš Cipryan."— Transkript prezentace:

1 Fyziologické aspekty stárnutí Mgr. Lukáš Cipryan

2 Pojivová tkáň KOLAGEN 1) větší tuhost šlach, 2) delší doba návratu k původnímu tvaru po natažení, 3) nižší maximální hranice natažení, kdy je ještě možná úplná regenerace. ELASTIN – vlákna ztrácejí vodu, třepí se a rozdělují, nakonec zanikají.

3 Pojivová tkáň PROTEOGLYKANY - tvoří základní substanci, do které jsou zapuštěny vláknité proteiny, - důležitá úloha v chrupavkách, synoviální tekutině a kůži, - stárnutí způsobuje ztrátu vody ze základní substance, a tím zvýšení hustoty a snížení objemu „gelu“ – tkáň se stává tužší a méně propustná pro živiny

4 Pojivová tkáň Změny ve vlastnostech pojivové tkáně způsobují: - zhoršení elasticity kůže, - změny vztahu tlak / objem v plících, srdci a velkých cévách, - ruptury šlach, - kloubní problémy, apod.

5 Tělesná výška - dosažení maximální výšky v období 25-29 let u mužů, 16-29 let u žen - pokles tělesné výšky od 40.věku života (změna struktury meziobratlových plotének - ztráta vody) - pokles tělesné výšky je rychlejší u žen (častější výskyt osteoporózy)

6 Tělesná hmotnost - zvyšování tělesné hmotnosti až do 50 let věku, potom pomalý postupný pokles (častý přírůstek tukové tkáně na úkor úbytku tkáně svalové) - obsah vody: sval asi 70 %, tuk <25 %, postupný pokles celkové vody ve stáří až pod 50 % (normálně 60-65 %)

7 Úbytek vody v organismu během života

8 Kost - vývoj kosti do 30 let, pak ztráta minerálů a kostní matrix - tvorba (osteoblasty) / odbourávání (osteoklasty) – rozdíly nejen u různých kostí, ale i různé oblasti jedné kosti - příčiny změny: 1) hormonální faktory (STH, estrogeny, testosteron, kalcitonin a vit.D, parathormon), 2) výživa (Ca ve stravě omezuje ztráty kostní tkáně), 3) PA (mechanická energie-elektrická en.-aktivace osteoblastů v místě stresu a zvýšení hodnoty Ca 2+ ).

9 Kost Osteoporóza – prevence: dostatečná mineralizace kosti v mladém věku, intenzivní pohybová aktivita, v pozdějším věku pak silový trénink.

10 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu,

11 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu,

12 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu, 3) pomalejší čerpání Ca 2+ do sarkoplazmatického retikula a menší relaxace antagonistů,

13 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu, 3) pomalejší čerpání Ca do sarkoplazmatického retikula a menší relaxace antagonistů, 4) zhoršení nervosvalového přenosu informace,

14 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu, 3) pomalejší čerpání Ca do sarkoplazmatického retikula a menší relaxace antagonistů, 4) zhoršení nervosvalového přenosu informace, 5) úbytek svalových vláken typu II, snížení aktivity ATPázy,

15 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu, 3) pomalejší čerpání Ca do sarkoplazmatického retikula a menší relaxace antagonistů, 4) zhoršení nervosvalového přenosu informace, 5) úbytek svalových vláken typu II, snížení aktivity ATPázy, 6) obtížnější kontrakce jako důsledek ztráty elasticity a změn ve struktuře kolagenu.

16 Sval Změny ve svalové tkáni: 1) ukládání tuků a pronikání pojivové tkáně do svalu, 2) větší tuhost svalu v klidu, 3) pomalejší čerpání Ca do sarkoplazmatického retikula a menší relaxace antagonistů, 4) zhoršení nervosvalového přenosu informace, 5) úbytek svalových vláken typu II, snížení aktivity ATPázy, 6) obtížnější kontrakce jako důsledek ztráty elasticity a změn ve struktuře kolagenu.

17 Klouby - Ztráta flexibility s věkem – riziko poškození svalů, šlach nebo vazů. - Prevence: strečink, PA pro zachování síly. - Osteoartritida - Degenerativní onemocnění kloubů postihující asi 80 % lidí nad 65 let (více ženy než muži).

18 Kardiovaskulární systém Anatomické změny: - zesílení stěny levé komory jako následek zvýšení systolického tlaku - ztráta elasticity velkých artérií způsobuje: 1) zvýšení TKs, 2) změny v šíření pulzní vlny, 3) zvýšení tlaku, proti kterému musí být vypuzena krev do oběhu („afterload“), - redukce tonu žil a tvorba varixů způsobující zvýšení kapacity žilního systému a zhoršení žilního návratu.

19 Kardiovaskulární systém Tepová frekvence (TF) - v klidu jen malé změny s věkem, postupný pokles TF max - zvýšení TF a spotřeby O 2 na začátku zatížení tak jako další zvyšování je pomalejší v porovnání s mladými jedinci (delší iniciální fáze – delší rozcvičení!) - pokles TF po zátěži je pomalejší

20 Minutový srdeční výdej (L/min)

21 Kardiovaskulární systém Tepový objem - zvyšuje se při submaximální zátěži jako kompenzace snižující se TF max (zesílení levé komory). Minutový objem srdeční (Q) - jen malé změny v klidu nebo při submaximální zátěži, - postupný pokles Q max (paralelně s poklesem VO 2 max ).

22 Respirační systém Ztráta elasticity plícní tkáně a hrudní stěny. Dechový objem v klidu (V T ), inspirační rezervní objem (IRV) a expirační rezervní objem (ERV) se s věkem mění jen nepatrně. Celková plícní kapacita (TLC) se nemění,ale zvětšuje se reziduální objem (RV) a klesá vitální kapacita plic (VC).

23

24 Respirační systém Dynamické plícní objemy: Minutová ventilace plic (V E /min ) Maximální minutová ventilace (MMV) Jednovteřinová vitální kapacita (FEV 1 ) s věkem klesají.

25 Respirační systém Ventilace během maximálního zatížení nejen klesá s věkem, ale také návrat ke klidovým hodnotám je pomalejší (zejména u netrénovaných osob). Zdraví jedinci jsou schopní dosáhnout požadavku saturace krve kyslíkem během intenzivní zátěže (plícní změny nelimitují pracovní kapacitu).

26 Aerobní kapacita – VO 2 max Schopnost kardiopulmonálního systému dopravit krev a O 2 k aktivním svalům a schopnost svalů využít tento O 2 a další živiny během maximálního fyzického zatížení.

27 Aerobní kapacita – VO 2 max - aerobní kapacita klesá s věkem jako následek zejména poklesu TF max, ale i úbytku svalové tkáně, zhoršení schopnosti distribuce krve z orgánů do pracujících svalů a schopnosti svalů využít O 2 - velikost je možné i ve starším věku zvýšit vytrvalostním tréninkem, trénink však nezastaví dlouhodobý postupný pokles

28

29 Anaerobní kapacita Rychlost anaerobní tvorby energie s věkem klesá jako následek: 1) úbytku svalové hmoty velkých svalů, 2) menšího počtu a velikosti glykolytických svalových vláken (Typ II), 3) nižšího průtoku krve svalem. - produkce laktátu a jeho odstranění s věkem klesá

30 SOUHRNEM: 1) Pokles maximální pracovní kapacity. 2) Pokles TF max. 3) Zvýšení systolického TK. 4) Zesílení stěny levé komory. 5) Zhoršení metabolismu GL a lipidů. 6) Plícní změny nejsou limitujícím faktorem maximální pracovní kapacity. 7) VO 2 max klesá asi o 10 % každou dekádu života.

31 Změny kardiorespiračních funkcí netrénovaných a neaktivních dospělých s věkem.

32 Pozitivní vliv PA: Zvětšení systolického objemu, a tím zvýšení Q. Zvětšení systolického objemu, a tím zvýšení Q. Zvýšení VO 2 max. Zvýšení VO 2 max. Zvětšení objemu krve a tonu periferních žil, čímž se redukuje cévní odpor. Zvětšení objemu krve a tonu periferních žil, čímž se redukuje cévní odpor. Redukce cévního odporu, což zvyšuje preloading a tepový objem. Redukce cévního odporu, což zvyšuje preloading a tepový objem. Snížení TF v klidu, čímž se prodlužuje doba pro plnění komor. Snížení TF v klidu, čímž se prodlužuje doba pro plnění komor. Zvýšení množství HDL a pravděpodobná redukce LDL. Zvýšení množství HDL a pravděpodobná redukce LDL.

33 Zásady PA u seniorů vytrvalostní trénink (udržování aerobní kapacity, prevence tloustnutí a dalších onemocnění jako ateroskleróza, DM, apod.) + silový trénink (omezení úbytku svalové hmoty, ale také zlepšení funkce cévního endotelu, inzulínové senzitivity) + rovnovážná cvičení (prevence častých pádů ve stáří a následných zlomenin) Překonávaní gravitace – tvorba (zpomalení úbytku) kostní hmoty

34 Zásady PA u seniorů POZOR na: - dodržení delšího a důkladnějšího rozcvičení, také závěrečná fáze tréninku „cool down“ by měla probíhat déle, - při silovém tréninku pracovat s nejvíce 50 % maximální váhy, kterou je cvičící schopen zvednout, zatěžovat malé svalové skupiny (nižší vzestup TK), - při vytrvalostním tréninku nikdy nepřekračovat AnP - vyvarovat se rychlých změn poloh.

35 Gastrointestinální trakt Delší vyprazdňování žaludku, „línější“ peristaltika střev. Snížení sekrece ptyalinu ve slinách, žaludečních šťáv, histaminu, pankreatické amylázy a trypsinu. Většina živin je dobře absorbována ze střeva, avšak ke zpomalení dochází u sacharidů, Fe, Ca, vit.B 1, vit.B 12.

36 Játra Po 60. věku života ubývá jaterní tkáně – to však nemá významný vliv na funkci. Ledviny Po 50. věku života úbytek hmoty. Okolo 80 let věku krevní průtok je 50% v porovnání s mladými jedinci – snížení glomerulární filtrace - změny v hospodaření s minerály a vodou. Náprava acidózy trvá déle.

37 Homeostáza a endokrinní systém Oslabení nervové a hormonální kontroly jednotlivých systémů limituje schopnost reakce na vnitřní i vnější stres. Zejména pak při delší pohybové aktivitě. + oslabení mnoha složek imunitního systému omezuje regenerační proces po intenzivní zátěži.

38 Clarence Bass, 15 let

39 Clarence Bass, věk 31

40 Clarence Bass, věk 43

41 Clarence Bass, věk 55

42 Fyziologické aspekty stárnutí


Stáhnout ppt "Fyziologické aspekty stárnutí Mgr. Lukáš Cipryan."

Podobné prezentace


Reklamy Google