Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronický materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK CZ.1.07/1.1.24/01.0040 Zvyšování kvality vzdělávání v Moravskoslezském kraji Střední průmyslová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronický materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK CZ.1.07/1.1.24/01.0040 Zvyšování kvality vzdělávání v Moravskoslezském kraji Střední průmyslová."— Transkript prezentace:

1 Elektronický materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK CZ.1.07/1.1.24/01.0040 Zvyšování kvality vzdělávání v Moravskoslezském kraji Střední průmyslová škola stavební, Havířov, příspěvková organizace PŘÍRODNÍ VĚDY AKTIVNĚ A INTERAKTIVNĚ Název EMFyziologické adaptační změny pohybové soustavy Název sady EM OKR_BIO_16 Vzdělávací obor Biologie Vzdělávací oblast Člověk a příroda, Informační a komunikační technologie Autor Mgr. Jiří Okrouhlý Ph.D. Ročník 1. Anotace adaptace kostí, vazů, svalů, rychlostní, silová, rychlostně- vytrvalostní, vytrvalostní adaptace.

2 Fyziologické adaptační změny pohybové soustavy Mgr. Jiří Okrouhlý Ph.D.

3 Kosti Kostní změny ve složení a struktuře kostí. Zvyšuje se obsah minerálních látek (zejména vápníku). Největší nárůst v době puberty a adolescence – vytvoření pevné kostní hmoty. Adaptace zabraňuje vzniku osteoporózy v pozdějším věku.

4 Vazy a šlachy Adaptace se projevuje zvětšením průměru elastických resp. kolagenních vláken. Dochází ke zvýšení pevnosti vazivových struktur, hlavně vazů a šlach. Při používání dopingu – dochází k nenávratnému poškození a pomalé adaptaci vazů a šlach – jsou příliš napínány a zatěžovány.

5 Svaly 1.Vytrvalostní adaptace oproti srdci nedochází k hypertrofii malý nárůst svalové síly nárůst enzymů, které zajišťují energii zlepšuje se prokrvení

6 Svaly 2.Rychlostní adaptace nárůst objemu ATP a CP a jejich rychlejší využití při maximální zátěži zvyšuje se poměr rychlých a pomalých vláken – ovšem nijak výrazně zrychlení nervosvalového přenosu lepší spolupráce zapojených svalových skupin

7 Svaly 3.Silová adaptace svalová vlákna hypertrofují, zvyšuje se jejich průřez zvyšuje se síla svalu při správném dávkování zátěže, intenzity i objemu cvičení schopnost zapojit více svalových vláken při zátěži

8 Svaly 4. Rychlostně – vytrvalostní adaptace (do 2-3 min). lepší vstřebávání a zvládání zakyselení acidózy lepší využití laktátu pro svalovou práci lepší využití získání energie z cukrů

9 Test 1.Jakým způsobem lze adaptovat kosti? 2.Definuj osteoporózu? 3.Je projev adaptace stejný u příčně pruhovaných svalů stejná jako u srdeční svaloviny při vytrvalostní činnosti? 4.Lze vytrénovat a získat více rychlých vláken?

10 Test 1.Jakým způsobem lze adaptovat kosti? Zatěžování v protisměru gravitačního působení (poskoky, běh, výskoky). 2.Definuj osteoporózu? Řídnutí kostí. 3.Je projev adaptace stejný u příčně pruhovaných svalů stejná jako u srdeční svaloviny při vytrvalostní činnosti? Není, nedochází k hypertrofii. 4.Lze vytrénovat a získat více rychlých vláken? Nelze, lze získat pouze pomalé, rychlá vlákna jsou předurčena geneticky.

11 Děkuji za pozornost!!!

12 Referenční seznam 1.Stejskal, P. Stres a adaptace [cit. 2012-04-01]. Dostupné z: http://ftk.upol.cz/menu/struktura-ftk/katedry-a-institut/katedra-prirodnich- ved-v-kinantropologii/studijni-materialy/ http://ftk.upol.cz/menu/struktura-ftk/katedry-a-institut/katedra-prirodnich- ved-v-kinantropologii/studijni-materialy/


Stáhnout ppt "Elektronický materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK CZ.1.07/1.1.24/01.0040 Zvyšování kvality vzdělávání v Moravskoslezském kraji Střední průmyslová."

Podobné prezentace


Reklamy Google