Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Monostabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Monostabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Monostabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Schéma monostabilního multivibrátoru  Rozpiska součástek  Osazovací výkres  Osazovací výkres ze strany spojů  Funkce zapojení  Aktivity žáků

3

4 Součástky Hodnoty R1 1K R2 M1 R3 M1 R4 1K C1 6n8 T1, T2 KF507

5 monostabilní multivibrátor

6 monostabilní multivibrátor

7  Monostabilní multivibrátor má jeden stabilní stav. Z tohoto stavu lze přepnout do nestabilního. Po určité době se sám přepne zpět, do stabilního stavu.  Po připojení napájecího napětí se otevře tranzistor T2. Přes jeho bázi začne protékat proud. Napětí na kolektoru tranzistoru T2 klesne na minimální napětí a tranzistor T1 se uzavře.  Abychom změnili tento stav, impulzem otevřeme tranzistor T1, tím se zmenší napětí na bázi T2 a ten se uzavře. Po vybití kondenzátoru C1 se tranzistory vrátí do původního stavu.  Na výstupu dostaneme impulz, který je dán časovou konstantou τ = R b. C  Tento multivibrátor se využívá jako zpožďovací prvek.

8 Vysvětlete funkci monostabilního multivibrátoru. Jaký je rozdíl mezi astabilní a monostabilním multivibrátorem ? Kde se v praxi používá tento klopný obvod ?

9 Sestavte monostabilní multivibrátor na desku plošných spojů – cuprextit. Změřte statická napětí na všech elektrodách tranzistorů T1, T2. Změřte průběh napětí na výstupu osciloskopem a vyneste tento průběh do grafu.

10  Vlastní poznámkový sešit  www.wikipedie.org./wiki/klopný obvod www.wikipedie.org./wiki/klopný


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Monostabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."

Podobné prezentace


Reklamy Google