Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozmnožovací soustava Pří_098_Člověk a jeho zdraví_Rozmnožovací soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozmnožovací soustava Pří_098_Člověk a jeho zdraví_Rozmnožovací soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Rozmnožovací soustava Pří_098_Člověk a jeho zdraví_Rozmnožovací soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Člověk a jeho zdraví.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva. V prezentaci se žáci seznámí s rozmnožovací soustavou u člověka.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978-807289-301-0.  Je určen pro předmět Přírodověda 5. ročník

3 1.

4 Všechny živé organismy mají schopnost rozmnožovat se. Bez této schopnosti by všechny vyhynuly. Rozmnožování umožňuje rozmnožovací soustava. Tvoří ji pohlavní orgány s pohlavními žlázami. Rozmnožovací soustava se liší podle pohlaví. U žen jsou tvořeny pohlavní buňky ve vaječnících. U mužů jsou tvořeny pohlavní buňky ve varlatech. Pohlavní buňky žen se nazývají vajíčka. Pohlavní buňky mužů se nazývají spermie.

5 Ke vzniku nového života je nutné spojení ženské pohlavní buňky (vajíčka) a mužské pohlavní buňky (spermie). Tento děj se nazývá oplození. Po oplození vzniká v těle matky zárodek člověka, který je velký jako špendlíková hlavička. Zárodek se postupně v matčině těle vyvíjí v plod. Vývoj trvá 9 měsíců a nazývá se těhotenství. Pak následuje porod, kdy matka porodí dítě. Člověk se narodí buď jako chlapec, nebo jako dívka. Pohlaví člověka je patrné podle stavby pohlavních orgánů.

6 2.

7 3.

8 4.

9 Penis Varle 5.

10 V období dětství nejsou pohlavní orgány zcela vyvinuty a nejsou v činnosti. Během dospívání se děvčata mění v ženy a chlapci v muže. Dítě se postupně mění v dospělého člověka. Období dospívání je doprovázeno tělesnými i duševními změnami. V mužských i ženských pohlavních orgánech vznikají hormony. V období dospívání začínají hormony výrazně ovlivňovat vzhled budoucího muže a ženy. V období dospívání dochází ke vývoji pohlavních orgánů. Pohlavní orgány začínají produkovat pohlavní buňky. Člověk se může začít rozmnožovat.

11 Výrazné zvětšování prsů a vývoj prsních žláz. Rozšiřování boků těla. Růst ochlupení v oblasti pohlavních orgánů a v podpaží. Mezi 11.-15. rokem se ve vaječnících začínají vytvářet ženské pohlavní buňky - vajíčka. Vajíčka sestupují jednou za měsíc vejcovody do dělohy. Sliznice dělohy se silně prokrvuje a připravuje se na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud nedojde k oplození vajíčka, část nevyužité děložní sliznice se odloučí a je odplavena z těla ven. Tento děj se nazývá menstruace a trvá několik dní. Pravidelné změny, které prodělává děložní sliznice, tvoří menstruační cyklus trvající nejčastěji 28 dní.

12 Růst vousů na obličeji. Zvětšování hrtanu. Růst chlupů na hrudi a v podpaží. Rozšiřování ramen a hrudníku. Zvětšování penisu. Růst ochlupení v oblasti pohlavních orgánů. Mezi 13.-15. rokem života je dokončen vývoj pohlavních orgánů - varlat. Ve varlatech se vytváří pohlavní buňky - spermie. Spermie při pohlavním styku procházejí chámovody do močové trubice a opouštějí tělo.

13

14

15

16

17

18

19

20


Stáhnout ppt "Rozmnožovací soustava Pří_098_Člověk a jeho zdraví_Rozmnožovací soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google