Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."— Transkript prezentace:

1 Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky Číslo prioritní osy1/1.1 Předmět Zeměpis Téma Měsíc Autor Mgr. Robert Jiran

2 ZEMĚPIS PRO 6.ROČNÍK Učebnice FRAUS MĚSÍC. Fraus str. 18. Měsíc. Fáze Měsíce. Zatmění Měsíce. Mise Apollo. Měsíční moře. Příliv a odliv. Tajenka. Opakování

3 MĚSÍC Měsíc je jediným známým přirozeným satelitem Země. Nemá jiné formální jméno než „Měsíc.“ Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíční rovníkový průměr činí 3 476 km. Měsíc je v synchronní rotaci se Zemí, což znamená, že jedna strana Měsíce („přivrácená strana“) je stále obrácená k Zemi. Druhou, „odvrácenou stranu,“ z větší části nelze ze Země vidět, kromě malých částí poblíž okraje disku, které mohou být příležitostně spatřeny. Měsíc obíhá v protisměru hodinových ručiček a trvá mu to 27 dní a 8 hodin. Opakování Roku 1969 přistáli Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo jako první lidé na Měsíci, a tím se stali i prvními lidmi, kteří stanuli na povrchu jiného vesmírného tělesa než Země.

4 Fáze Měsíce Nakreslit do sešitu Měsíční fáze se rozlišují podle toho, jak velkou část Měsíce ozářenou Sluncem můžeme pozorovat ze Země. Označujeme čtyři měsíční fáze: Nov. Měsíc je k Zemi přivrácen neosvětlenou stranou. První čtvrť. Po novu před úplňkem má Měsíc tvar písmene D, říká se o něm, že dorůstá. Úplněk. Měsíc je k Zemi přivrácen osvětlenou stranou. Poslední čtvrť. Po úplňku před novem má Měsíc tvar písmene C, říká se o něm, že couvá. Nov Dorůstá Úplněk Couvá

5 Druhy zatmění Měsíce Zatmění Měsíce dělíme na tři druhy: polostínové zatmění – žádná část Měsíce není zcela zastíněna Zemí, hypotetičtí pozorovatelé na povrchu Měsíce by viděli částečné, ale nikoliv úplné zatmění Slunce částečné zatmění – část povrchu Měsíce je zcela zastíněna Zemí úplné zatmění – celý Měsíc je zcela zastíněn Zemí I při úplném zatmění je Měsíc vidět. Paprsky ohnuté v atmosféře Měsíc osvětlí natolik, že je stále slabě vidět. Protože nejvíce se láme červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu. Zatmění Měsíce Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy měsíční kotouč je zastíněn planetou Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce.

6 Zatmění Měsíce Nakreslit do sešitu

7 Apollo 7 - 1968

8 Apollo 12 - 1969

9 Apollo 15 - 1971

10 Apollo 17 - 1972 Velitel Apolla 17 Eugene A. Cernan se zapsal do historie jako poslední člověk, který zanechal své stopy na Měsíci. Během svých procházek po povrchu měl s sebou také československou vlajku, jako symbol svého vztahu k předkům, pocházejícím z Čech a ze Slovenska, kterou později věnoval Astronomickému ústavu AV ČR v Ondřejově.

11 Kresba modulu Altair po přistání na Měsíci v roce 2020

12 Kráter Tycho na zemském Měsíci Měsíční moře jsou opticky tmavší oblasti na povrchu Měsíce, které se nacházejí převážně na přivrácené stran Měsíce.

13 PŘÍLIV A ODLIV Slapové jevy zahrnují zvyšování a snižování hladiny moře (příliv a odliv) neboli dmutí mořské hladiny v důsledku působení slapových sil. Příčiny vzniku Slapové jevy jsou důsledkem deformace povrchu oceánu vlivem sil kterými na vodní masu působí nebeská tělesa, v případě Země především Měsíce a Slunce. Interval mezi přílivem a odlivem na stejném místě je tedy 6 hodin, 12 minut a 37 sekund. V Evropě je největší rozpětí přílivu a odlivu poblíž pobřeží Francie v zátoce Mont-Saint-Michel, kde dosahuje asi 13 m.

14 1. Polský astronom 2. Italský astronom 3. Kosmický prostor jinak 4. Nejbližší hvězda 5. K čemu dochází při zastínění části zemského povrchu Měsícem. 6. Nejznámější kometa V E S M Í R TAJENKA S L U N C E H A L L E Y O V A K O P E R N Í K B R U N O Z A T M Ě N Í První tři žáci s vyplněnou tajenkou mohou dostat jedničku 1 2 3 4 5 6

15 Opakování 1. Co je to Měsíc? 2.Kdo první vstoupil na Měsíc? 3.Je pravda, že při zatmění měsíce stíní Země? 4.Byla někdy na měsíci československá vlajka? 1.Přirozený satelit země 2.Neil Armstrong a Edwin Aldrin 3.Ano 4.Ano


Stáhnout ppt "Příjemce Základní škola, Třebechovice pod Orebem, okres Hradec Králové Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.1.05/02.0010 Název projektu Digitalizace výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google