Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MĚSÍC. měsíc měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MĚSÍC. měsíc měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného."— Transkript prezentace:

1 MĚSÍC

2 měsíc měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného tělesa. Přirozenou družicí Země je Měsíc Měsíc obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. POHYBY MĚSÍCE Jedno otočení Měsíce okolo své osy trvá právě tak dlouho jako jeho oběh kolem Země, přibližně 29 dní a 8 hodin. Měsíc je k nám tedy otočen vždy jenom jednou stranou, vidíme vždy jenom jednu polovinu Měsíce.

3 FÁZE MĚSÍCE (LUNACE) Měsíc svítí, protože odráží sluneční světlo. Měsíční fáze (jakou část z jeho povrchu vidíme) závisí na poloze Měsíce na oběžné dráze.Měsíční fáze DORŮSTÁ Celý cyklus od trvá 29 dní 12 hodin 44 minut a 2,8 sekundy. NOVÚPLNĚKCOUVÁNOV

4 Měsíc je zhruba čtyřikrát menší než Země. Nemá téměř žádný plynný obal, proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu. Měsíční den trvá 14 pozemských dní, kdy se povrch ozářený Sluncem rozpálí na 135°C a pak následuje stejně dlouhá měsíční noc, kdy se teplota během několika minut sníží na -170°C. Povrch Měsíce je bombardován meteority všech možných rozměrů a hmotností, které na jeho povrchu vytvářejí sníženiny zvané též krátery. krátery. Meteority jsou kamenná nebo železná tělesa dopadající na Měsíc z vesmírného prostoru. Na rozdíl od naší planety nemá ani magnetické pole.

5 Než se na Měsíc vypravila posádka kosmonautů, musel se Měsíc prozkoumat Sondami. Druhou polovinu vyfotila Sonda Luna 3, která proletěla okolo Měsíce v roce 1959.. Po několika dalších zkoumání Měsíce vyletěla na Měsíc dne 20.7.1969 raketa Apollo 11, ve které letěli Armstrong, Aldrin a Collins, kteří se stali prvními lidmi na Měsíci. Apollo 11prvními lidmi Měsíc je kromě Země jediné kosmické těleso, po kterém se procházel člověk. Celkem po Měsíci chodilo 12 lidí.

6 Měsíc má také vliv na oceán, svou gravitací způsobuje příliv a odliv. Mořského dmutí se využívá při výrobě elektřiny v přílivových elektrárnách. elektrárnách. SLAPOVÉ JEVY Měsíc v číslech

7 Vytvořila: Iveta Kurdzielová pro výuku zeměpisu (6. ročník ZŠ) www.zs-spicak.cz Foto využito ze serveru stock.xchng Pro správnou funkčnost odkazů z této prezentace musíte mít nainstalován plugin Java 2 Runtime Environment (JRE) – stáhnout ho můžete např. na stránkách Gepro nebo Java.comGepro Java.com


Stáhnout ppt "MĚSÍC. měsíc měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice je vesmírné těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného vesmírného."

Podobné prezentace


Reklamy Google