Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MĚSÍC. Srovnání měsíců sluneční soustavy Vznik Měsíce Současná teorie, pokládá vznik Měsíce za důsledek srážky Země s jiným tělesem. Měsíc pravděpodobně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MĚSÍC. Srovnání měsíců sluneční soustavy Vznik Měsíce Současná teorie, pokládá vznik Měsíce za důsledek srážky Země s jiným tělesem. Měsíc pravděpodobně."— Transkript prezentace:

1 MĚSÍC

2 Srovnání měsíců sluneční soustavy

3 Vznik Měsíce Současná teorie, pokládá vznik Měsíce za důsledek srážky Země s jiným tělesem. Měsíc pravděpodobně vděčí za svůj vznik velké katastrofě, která se udála asi před 4,5 miliardami let. Předpokládá se, že v této době se zárodečná Země srazila rychlostí asi 30 000 km/hod. s tělesem o velikosti Marsu. Dopadající těleso zárodečnou planetu zasáhlo jen tečně. Úhel dopadu byl právě natolik vhodný, že byly zasaženy pouze horní vrstvy jejího povrchu. Zárodečnou planetou se začala šířit obrovská rázová vlna, která jí celou otřásla. Povrch obou těles se přitom silně zahřál, až došlo k roztavení horniny. Povrchový materiál obou těles byl odpařen a vymrštěn do vesmíru. Tato mračna odpařených hornin spolu s vyvrženými úlomky hornin vytvořila na oběžné dráze kolem zárodečné Země prsten materiálu, který se shlukoval, až nakonec vzniklo nové těleso, Měsíc.

4 Proč je Měsíc pro nás důležitý? o První míra času – lunární kalendář o Slapové jevy – dmutí moře (příliv a odliv) o Vývoj života z moře na souš – díky dmutí moře… o Zachovává stabilitu osy rotace naší planety – stabilizuje klima na Zemi o Podílí se na presesi zemské osy („vrtění“ osy) – střídání glaciálů a interglaciálu o Prostor pro trénink astronautu – dlouhodobý pobyt člověka ve vesmíru

5 Průzkum Měsíce VIDEO: Den, kdy člověk vstoupil na Měsíc

6 Měsíční fáze VIDEO: Fáze Měsíce

7 Slapové jevy (dmutí moře) příliv odliv

8 Měsíc - zápis o Je těleso nejblíže k Zemi (384 400 km – tj. 30 průměrů Země) asi 4krát menší než Země. o Rotace kolem osy a oběh kolem Země trvá asi 28 dnů – vidíme jen přivrácenou stranu. o Pro Zemi je důležité gravitační působení Měsíce – způsobuje příliv a odliv (viz. hydrosféra), udržuje sklon zemské osy.

9 Opakování o Proč je pro nás Měsíc důležitý? o Jak vznikl náš Měsíc? o Která planeta má nejvíce měsíců? o Proč nemůže být na Měsíci život? o Jak probíhá zatmění Měsíce a Slunce? o Vysvětli Měsíční fáze? o Kteří kosmonauti byli první na Měsíci?

10 Zajímavé odkazy Weby: o http://mesic.astronomie.cz/index.php http://mesic.astronomie.cz/index.php o http://www.astro.cz/obloha/mesic/ http://www.astro.cz/obloha/mesic/ o http://astronomia.zcu.cz/planety/zeme/1954-mesic http://astronomia.zcu.cz/planety/zeme/1954-mesic o http://www.google.com/moon/ http://www.google.com/moon/ Videa: o Den, kdy člověk vstoupil na Měsíc Den, kdy člověk vstoupil na Měsíc o Fáze Měsíce Fáze Měsíce o Zatmění Měsíce Zatmění Měsíce o Měsíc (dokument) Měsíc (dokument) o Lunar Eclipse 2011 Lunar Eclipse 2011 o Evolution of the Moon Evolution of the Moon o Tour of the Moon Tour of the Moon Foto: o Interaktivní fotka Měsíce Interaktivní fotka Měsíce


Stáhnout ppt "MĚSÍC. Srovnání měsíců sluneční soustavy Vznik Měsíce Současná teorie, pokládá vznik Měsíce za důsledek srážky Země s jiným tělesem. Měsíc pravděpodobně."

Podobné prezentace


Reklamy Google