Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVĚTLO A TMA – ZATMĚNÍ SLUNCE Země obíhá kolem Slunce a Měsíc kolem Země. Měsíc občas prochází mezi Sluncem a Zemí. Když se tak stane, mluvíme o zatmění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVĚTLO A TMA – ZATMĚNÍ SLUNCE Země obíhá kolem Slunce a Měsíc kolem Země. Měsíc občas prochází mezi Sluncem a Zemí. Když se tak stane, mluvíme o zatmění."— Transkript prezentace:

1 SVĚTLO A TMA – ZATMĚNÍ SLUNCE Země obíhá kolem Slunce a Měsíc kolem Země. Měsíc občas prochází mezi Sluncem a Zemí. Když se tak stane, mluvíme o zatmění Slunce

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 ZATMĚNÍ SLUNCE Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Taková situace může nastat jen, pokud je Měsíc v novu. V případě úplného zatmění dochází na zastíněné části Země k výraznému setmění a ochlazení, kolem Měsíce zakrývajícího Slunce je vidět výrazná záře sluneční koróny, na obloze se objeví hvězdy i některé planety a jev mohou doprovázet také neobvyklé reakce zvířat.astronomickýMěsícZemiSluncenovukorónyhvězdyplanety

16 ZATMĚNÍ SLUNCE Tyto průvodní jevy v některých kulturách v minulosti vedly ke spojování události s náboženstvím a přisuzování mystických významů. V moderní době jsou však duchovní významy zatmění Slunce většinou odmítány v důsledku snadnosti pochopení jeho příčin.náboženstvímmystických

17 ZATMĚNÍ SLUNCE Úplné zatmění Slunce je vzácný jev umožněný faktem, že Slunce, které je čtyřistakrát větší než Měsíc, je současně čtyřistakrát dále od Země a navíc Měsíc i Země obíhají po eliptických drahách. Tyto dráhy přivádějí občas všechna tři tělesa do takového postavení, kdy je zakryt právě celý sluneční kotouč, takže je možno pozorovat korónu.eliptických

18 ZATMĚNÍ SLUNCE Každý rok dojde ke dvěma až pěti případům, které jsou pozorovatelné z povrchu Země, pro jedno určité místo k tomu však dochází průměrně jen jednou za 360 let. Zatmění trvá jen několik minut (max. 7 minut 31 sekund) a oblast, podél které je úplné zatmění možno pozorovat, nebývá širší než 270 km; zasažena je přibližně jen jedna setina zemského povrchu.

19 ZATMĚNÍ SLUNCE V současné době úplné zatmění Slunci svou neobvyklostí přitahuje pozornost širokých mas lidí, která obvykle v daném místě významně posílí turistický ruch.

20 Udělejte zatmění Slunce Potřeby: baterka (jako Slunce), pomeranč (jako Zemi), pravítko, kulička z plastelíny, jejíž velikost bude čtvrtinou velikosti pomeranče (jako Měsíc) Postup: Postavíme „Zemi“ a „Měsíc“ na stůl. Měsíc bude vzdálený 20 cm od Země. Zasvítíme „Sluncem“ přímo na Měsíc a Zemi ze vzdálenosti 60 cm. Podíváme se na Zemi. Vidíme stín, který je tmavý uprostřed a světlejší na okrajích.

21 Co se děje? Měsíc brání pronikání slunečních paprsků na Zemi. Na Zemi se vytvoří dvojí stín. Tmavý střed se nazývá stín a světlejší vnější část polostín.

22 Vytvořte západ Slunce Potřeby: sklenice, voda, mléko, baterka, čajová lžička Postup: Naplníme sklenici studenou vodou. Vmícháme do vody jednu čajovou lžičku mléka. V temné místnosti dáme rozsvícenou baterku ke stěně sklenice. Voda by měla být modrá. Nyní umístíme baterku tak, aby svítila sklenicí proti nám. Světlo z baterky by mělo být žluté jako zářící Slunce.

23 Vytvořte západ Slunce Vmícháme do vody dvě čajové lžičky mléka. Dáme baterku ke stěně sklenice. Voda by měla být modrá. Zasvítíme-li baterkou skrze sklenici proti sobě, voda zfialoví.

24 Co se děje? Mléko způsobuje, že se voda zakalí, a tak brání většině paprskům v průchodu vodou. Mléčnou vodou může projít pouze červená část světla. Podobná věc se stane na Zemi při západu Slunce. Země je obalena vrstvou vzduchu, který je plný malých neviditelných částeček prachu a vody. Když je Slunce nízko na obloze, světlo musí urazit delší vzdálenost, než vás dostihne, a pouze červená část světla může projít prachem a vodou.


Stáhnout ppt "SVĚTLO A TMA – ZATMĚNÍ SLUNCE Země obíhá kolem Slunce a Měsíc kolem Země. Měsíc občas prochází mezi Sluncem a Zemí. Když se tak stane, mluvíme o zatmění."

Podobné prezentace


Reklamy Google