Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fáze Měsíce. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám co to znamená pojem fáze Měsíce ● Poznám význam pojmů nov, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť ● Zjistím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fáze Měsíce. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám co to znamená pojem fáze Měsíce ● Poznám význam pojmů nov, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť ● Zjistím."— Transkript prezentace:

1 Fáze Měsíce

2 Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám co to znamená pojem fáze Měsíce ● Poznám význam pojmů nov, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť ● Zjistím jaký je rozdíl mezi zatměním Měsíce a novem.

3 Co jsou to fáze Měsíce? ● Díky změnám vzájemné polohy Země, Měsíce a Slunce dochází ke změnám v osvětlení Měsíce. Tyto změny nazýváme fáze Měsíce.

4 Jaké jsou fáze Měsíce? 1/4 ● Fáze Měsíce – nov-Měsíc je mezi Zemí a Sluncem a je na obloze od rána do večera. Kvůli rozptylu světla v atmosféře ale nebývá vidět. (Nezapomeň, že nov a zatmění Měsíce není totéž).

5 Jaké jsou fáze Měsíce? 2/4 – první čtvrť-druhý a třetí den po novu se Měsíc objevuje na noční obloze. Osvětlená část Měsíce se postupně dostává do tvaru písmene „D“. Říkáme, že Měsíc dorůstá.

6 Jaké jsou fáze Měsíce? 3/4 – úplněk-Měsíční kotouč je osvětlený celý. Je pozorovatelný asi od 18. hodiny do 6. hodiny.

7 Jaké jsou fáze Měsíce? 4/4 – poslední čtvrť-po úplňku se zmenšuje osvětlená část kotouče Měsíce (tvar písmene „C“). Měsíc je pozorovatelný od půlnoci do poledne.

8 Co to znamená pojem synodický měsíc? ● Doba za kterou se vystřídají všechny fáze měsíce se nazývá synodický měsíc. Synodický měsíc trvá 29,53 dne.


Stáhnout ppt "Fáze Měsíce. Co budu na konci hodiny znát? ● Poznám co to znamená pojem fáze Měsíce ● Poznám význam pojmů nov, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť ● Zjistím."

Podobné prezentace


Reklamy Google