Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozptyl světla Miroslav Blabla 9.A Rayleighův rozptyl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozptyl světla Miroslav Blabla 9.A Rayleighův rozptyl."— Transkript prezentace:

1 Rozptyl světla Miroslav Blabla 9.A Rayleighův rozptyl

2 V atmosféře  Kdyby bylo nebe bez přítomnosti atmosféry, bylo by černé i během dne.  Noční obloha se nám jeví černá jen díky malé barevné citlivosti našich očí při malém osvětlení.

3 V atmosféře  Modrá barva oblohy je důsledkem Rayleighova rozptylu v atmosféře Země a závislosti intenzity rozptýleného světla na obráceném poměru čtvrté mocniny vlnové délky.  Ultrafialové záření je rozptylováno více než fialové, jak plyne ze zmíněné závislosti na vlnové délce.

4 V atmosféře  Když prochází záření slunce v poledne relativně krátkou vzdálenost v atmosféře, část krátkovlnného záření je rozptýlená, čímž získá slunce žlutou barvu a obloha modrou.  Je-li slunce nízko nad obzorem, musí světlo urazit v atmosféře mnohem delší dráhu, což způsobí červenou barvu slunce při východu a západu.

5 Rozptyl a perspektiva  Rozptyl světla vysvětluje také perspektivu našeho vidění na velké vzdálenosti.  Vrstva vzduchu mezi námi a dalekými předměty, činí předměty světlejšími a méně výraznými a umožňuje nám tak odhadnout jejich vzdálenost.

6 Mieův rozptyl v atmosféře  Probíhá-li rozptyl světla na velkých částicích, například kapkách mlhy, vody nebo krystalcích ledu, nebude rozptýlené světlo zbarveno, ale bude se jevit bílým, např. bílá oblaka  Víme, ale že barva oblak může nabývat nejrůznějších odstínů. Závisí to na druhu a velikosti částic, z nichž je mračno složeno a jak se v oblaku rozptyluje světlo.


Stáhnout ppt "Rozptyl světla Miroslav Blabla 9.A Rayleighův rozptyl."

Podobné prezentace


Reklamy Google