Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Bistabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Bistabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Bistabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Schéma bistabilního multivibrátoru  Rozpiska součástek  Osazovací výkres  Osazovací výkres ze strany spojů  Funkce zapojení  Aktivity žáků

3

4 Součástky Hodnoty R1 1K R2 M1 R3 M1 R4 1K T1, T2 KF 507

5 - bistabilní multivibrátor

6 bistabilní multivibrátor

7  Bistabilní multivibrátor má dva stabilní stavy. Mezi těmito stavy se libovolně přepíná pomocí vstupních impulzů.  Po připojení napětí se T1, T2 začnou otevírat. Rychlejší tranzistor se otevře dříve ( T1 ), na jeho kolektoru poklesne napětí. Toto napětí přes Rb2 přejde na bázi T2, který se uzavře. Jde o první stabilní stav. T1 otevřen, T2 uzavřen.  Změna stavu nastane přivedením impulzu na vstup 2. T2 se otevře, na kolektoru T2 poklesne napětí, které přes Rb1 se přivede na bázi T1. Ten se uzavře a jde o druhý stabilní stav. T1 je uzavřen a T2 otevřen. Změnu opět dosáhneme přivedením impulzu na T1.  RS obvody – se provádí realizace pomocí dvoustupňových hradel typu NAND.  Vstup R – Reset. Přivedením log.1 na tento vstup, nuluje hodnotu na výstupu Q. ( nastaví výstup na hodnotu log. 0 )  Vstup S – Set. Přivedením log.1 na tento vstup nastaví hodnotu Q na log. 1  Pokud je na R a S zároveň log.1, označujeme jej jako zakázaný stav. Tento stav není definován a pokud nastane, nelze určit stav výstupu.

8 Vysvětlete funkci bistabilního multivibrátoru. Jak se liší tento multivibrátor od astabilního a monostabilního klopného obvodu ? Kde v praxi použijeme tento multivibrátor ?

9 Sestavte tento multivibrátor na desku cuprextit. Změřte napětí na elektrodách obou tranzistorů T1a T2.

10  Vlastní poznámkový sešit  www.wikipedie.org./wiki/klopný obvod www.wikipedie.org./wiki/klopný


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Bistabilní multivibrátor Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."

Podobné prezentace


Reklamy Google