Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významné osobnosti fyziky a chemie James Watt Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významné osobnosti fyziky a chemie James Watt Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola."— Transkript prezentace:

1 Významné osobnosti fyziky a chemie James Watt Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 James Watt

3 James Watt se narodil 19. ledna 1736 v Greenocku, ve Skotsku, Království Velké Británie. James Watt se narodil 19. ledna 1736 v Greenocku, ve Skotsku, Království Velké Británie. Zemřel 19. srpna 1819 v Handsworthu, Anglie, Spojené království Velké Británie. Zemřel 19. srpna 1819 v Handsworthu, Anglie, Spojené království Velké Británie. Skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk, známý svými vynálezy a vylepšením parních strojů. Skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk, známý svými vynálezy a vylepšením parních strojů. Watt ve skutečnosti nebyl vynálezcem parního stroje, provedl pouze taková vylepšení, která umožnila jeho průmyslové využití. Watt ve skutečnosti nebyl vynálezcem parního stroje, provedl pouze taková vylepšení, která umožnila jeho průmyslové využití.

4 V roce 1759 se dozvěděl o parním stroji Thomase Newcomena, seznámil se s ním až v roce 1763. V roce 1765 sestrojil oddělený kondenzátor páry, čímž stávající konstrukci výrazně vylepšil.V roce 1785 vytvořil vlastní parní stroj - zdroj energie. V roce 1759 se dozvěděl o parním stroji Thomase Newcomena, seznámil se s ním až v roce 1763. V roce 1765 sestrojil oddělený kondenzátor páry, čímž stávající konstrukci výrazně vylepšil.V roce 1785 vytvořil vlastní parní stroj - zdroj energie.

5 Další Wattovy objevy a vynálezy: dvojčinný parní stroj dvojčinný parní stroj nezávislý objev složení vody nezávislý objev složení vody upřesnění fyzikálního pojmu práce upřesnění fyzikálního pojmu práce zavedl jednotku koňská síla, kterou později nahradil v soustavě SI po něm pojmenovaná watt zavedl jednotku koňská síla, kterou později nahradil v soustavě SI po něm pojmenovaná watt vývěva vývěva setrvačník parního stroje setrvačník parního stroje dvojcestný ventil dvojcestný ventil vyřešil utěsnění pístu vyřešil utěsnění pístu

6 Wattův parní stroj Parní lokomotiva ve zkušebně

7 Zdroje: www.cs.wikipedia.org/wiki/James_Watt www.velikani.cz www.starestroje.cz/stroje.parni.php


Stáhnout ppt "Významné osobnosti fyziky a chemie James Watt Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google