Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vojtěch Hynais.  Narodil se 14.ledna 1854 ve Vídni a zemřel 22.srpna 1925 v Praze a byl pohřben na vyšehradském Slavíně  Byl významný český malíř, grafik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vojtěch Hynais.  Narodil se 14.ledna 1854 ve Vídni a zemřel 22.srpna 1925 v Praze a byl pohřben na vyšehradském Slavíně  Byl významný český malíř, grafik."— Transkript prezentace:

1 Vojtěch Hynais

2  Narodil se 14.ledna 1854 ve Vídni a zemřel 22.srpna 1925 v Praze a byl pohřben na vyšehradském Slavíně  Byl významný český malíř, grafik a autor současné opony Národního divadla  Studoval umění ve Vídni, Benátkách a Paříži  Maloval portréty  Byl součástí tzv. "Generace českého Národního divadla". Po požáru Národního divadla roku 1881 byl vyzván, aby pro ně vytvořil novou oponu. Její návrh vypracoval v Paříži; modelem mu stála francouzská malířka.

3  Hynais namaloval mnoho jiných uměleckých děl, které už ale nejsou tak známé. Na jeho obrazech se často vyskytovaly portréty lidí z umělcova okolí, například při svém pobytu na zámku u rytíře Daubka v Litni u Karlštejna namaloval mnoho portrétů pro rodinu Daubků, které obvykle znázorňovaly rodinu při denním životě.

4  V roce 1893 byla Hynaisovi nabídnuta profesura na pražské Akademii, kterou nadšeně přijal. Jeho pocty zahrnovaly také členství v České akademii věd a umění a jmenování důstojníkem francouzské Čestné legie.

5 Dílo  Malovaná opona Národního divadla

6  Poezie

7  Vytvořil také umělecká díla na známkách: Olejomalba-Jaro


Stáhnout ppt "Vojtěch Hynais.  Narodil se 14.ledna 1854 ve Vídni a zemřel 22.srpna 1925 v Praze a byl pohřben na vyšehradském Slavíně  Byl významný český malíř, grafik."

Podobné prezentace


Reklamy Google