Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PRŮŘEZOVÉ TÉMA.  Egypt za řím. vlády  první samostatně malované podobizny  fajjúmské mumiové portréty = moderní termín pro realistické portréty malované.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PRŮŘEZOVÉ TÉMA.  Egypt za řím. vlády  první samostatně malované podobizny  fajjúmské mumiové portréty = moderní termín pro realistické portréty malované."— Transkript prezentace:

1 PRŮŘEZOVÉ TÉMA

2  Egypt za řím. vlády  první samostatně malované podobizny  fajjúmské mumiové portréty = moderní termín pro realistické portréty malované na dřevěné desky připojované k mumiím 2. stol. portrét muže

3 Portrét mladé dívky, počátek 3. století Fajjúmský mumiový portrét chlapce z 2. poloviny 2. století

4 Paquius Proculus a jeho žena, 20–30 n. l

5 Pompejská nástěnná malba s malířem a sochou, 1. století

6 Pompejská freska z Villy mystérií, kolem roku 80 př. n. l.

7  ztrácí se antická tradice  vnější podoba člověka je vnímána jako nedůležitá  např. na náhrobních deskách  stačí atributy např. zbraně identifikaci zobrazovaného  portrétovaný zobrazen jako mladý a zidealizovaný

8

9  obrat ve 14. stol.  např. u portrétů poprsí z Parléřovy dílny v Praze nebo u postav donátorů malířství Karel IV.

10  maloval první podobizny pro soukromé objednavatele  kolem r. 1430

11  kolem r. 1500 se rozvinulo novodobé portrétní umění v Itálii  např. Leonardo da Vinci  např. Tizian

12

13

14

15 Rubens van Dyck

16 Rembrandt

17

18 Gainsborough

19 DELACROIX (1798-1863)

20 MATISSE KLEE V 19. století se s nástupem fotografie stal klasický malířský či sochařský portrét spíše výjimečným, exkluzivním. Dominantním typem portrétu je dnes fotografický portrét, ale dokumentární funkci portrétu převzal též film, televize a další elektronická média.

21 Karel ŠkrétaJan Kupecký Vojtěch Hynais

22  Klasickým médiem portrétu je kresba a malba  výjimečný však není ani sochařský portrét v podobě: 1. busty, 2. volné sochy či 3. reliéfu.

23 Portrétní vyobrazení, které je součástí díla, jež samo o sobě není portrétem, ale například náboženským výjevem či mytologickou scénou, se nazývá kryptoportrét.


Stáhnout ppt "PRŮŘEZOVÉ TÉMA.  Egypt za řím. vlády  první samostatně malované podobizny  fajjúmské mumiové portréty = moderní termín pro realistické portréty malované."

Podobné prezentace


Reklamy Google