Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Z LATÝ ŘEZ „ G EOMETRIE MÁ DVA POKLADY : P YTHAGOROVU VĚTU A ZLATÝ ŘEZ. P RVNÍ MÁ CENU ZLATA, DRUHÝ PŘIPOMÍNÁ SPÍŠE DRAHOCENNÝ KÁMEN. “— J OHANNES K EPLER.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Z LATÝ ŘEZ „ G EOMETRIE MÁ DVA POKLADY : P YTHAGOROVU VĚTU A ZLATÝ ŘEZ. P RVNÍ MÁ CENU ZLATA, DRUHÝ PŘIPOMÍNÁ SPÍŠE DRAHOCENNÝ KÁMEN. “— J OHANNES K EPLER."— Transkript prezentace:

1 Z LATÝ ŘEZ „ G EOMETRIE MÁ DVA POKLADY : P YTHAGOROVU VĚTU A ZLATÝ ŘEZ. P RVNÍ MÁ CENU ZLATA, DRUHÝ PŘIPOMÍNÁ SPÍŠE DRAHOCENNÝ KÁMEN. “— J OHANNES K EPLER Mgr. Andrea Cahelová Cvičení z matematiky

2 P OKUS Na obrázku je osm pravoúhelníků. Nepospíchejte, pozorně si je prohlédněte a pak vyberte ten, který se vám zdá nejlíbivější.

3 Převážně D? Obdélník D je nejlíbivější, jelikož odpovídá zlatému řezu a podle výzkumu vyvolává příznivou informační rezonanci.

4 Z LATÝ ŘEZ poměr o hodnotě přibližně 1,618 V umění a fotografii je pokládán za ideální proporci mezi různými délkami Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části.

5 Nejméně od renesance využívají zlatý řez umělci ve svých dílech, zejména ve formě tzv. zlatého obdélníku, ve kterém se zlatý řez vyskytuje jako poměr stran. Zlatý řez prý totiž působí esteticky příznivým dojmem

6 P OMĚR ZLATÉHO ŘEZU LZE TAKÉ POZOROVAT V PŘÍRODĚ. Samičí šiška smrku ztepilého Květ slunečnice Plod ananasu Schránka plže Hlavonožec Nautilus Lebka s dvěma zuby Narvala

7 Z LATÝ ŘEZ V UMĚNÍ A ARCHITEKTUŘE Dáma s Hranostajem – Leonardo da Vinci Akropolis

8 Z LATÝ ŘEZ NA LIDSKÉ TVÁŘI J STE IDEÁLNÍ ?

9 O DKAZY Zlatý řez [online]. 2012. [cit. 19. 9. 2012]. Dostupný z WWW:. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%BD_%C5% 99ez HORDĚJČUK, V. Matematika – Zlatý řez [online]. [cit. 19. 9. 2012]. Dostupný z WWW:. http://voho.cz/wiki/matematika/zlaty-rez/ NAGYOVÁ, I. Zlatý řez [online]. [cit. 19. 9. 2012]. Dostupný z WWW:. http://www.volny.cz/zlaty.rez/diplomka.html


Stáhnout ppt "Z LATÝ ŘEZ „ G EOMETRIE MÁ DVA POKLADY : P YTHAGOROVU VĚTU A ZLATÝ ŘEZ. P RVNÍ MÁ CENU ZLATA, DRUHÝ PŘIPOMÍNÁ SPÍŠE DRAHOCENNÝ KÁMEN. “— J OHANNES K EPLER."

Podobné prezentace


Reklamy Google