Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kompozice, zlatý obdélník a zlatý řez. Co je: kompozice zlatý obdélník zlatý řez.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kompozice, zlatý obdélník a zlatý řez. Co je: kompozice zlatý obdélník zlatý řez."— Transkript prezentace:

1 Kompozice, zlatý obdélník a zlatý řez

2 Co je: kompozice zlatý obdélník zlatý řez

3 Kompozice je důležitá při fotografování Kompozice je to, jak se daný snímek pořídí: –z jaké dálky, –jak jsou na snímku rozmístěny objekty, –v jaké části bude ústřední motiv, –volby clony a času, –apod.

4 Zlatý obdélník a zlatý řez Pojem zlatý řez používají lidé již od renesance. Dlouhodobým zkoumáním a pozorováním se prokázalo, že jestliže člověk vnímá obraz v určitém poměru mezi délkou a šířkou, působí na něj toto vnímání přirozeně a pozitivně. Tak vznikl zlatý obdélník a zlatý řez.

5 Zlatý obdélník a zlatý řez Zlatý obdélník je obdélník s ideálním poměrem stran (zhruba 1 : 1,618), V tomto obdélníku vzniká tzv. zlatý řez tím, že delší stranu rozdělíme na dvě části ve zlatém poměru 1 : 1,618, Nejideálnější je, je-li ústřední motiv snímku právě na této pozici (asi v jedné třetině šířky)

6 Porovnej snímky Který snímek na tebe působí nejlépe?

7 Zlatý řez zlatý řez bývá nazýván „třetinová kompozice“, tj. kompozice do přibližně jedné třetiny šířky obrazu pro běžné fotografování stačí komponovat ústřední motiv zhruba do jedné třetiny šířky snímku Do té třetiny, aby nám motiv „neutíkal“ z obrazu pryč

8 Porovnej snímky Který snímek na tebe působí lépe?

9 Porovnej snímky Který snímek na tebe působí lépe?

10 Porovnej snímky Který snímek na tebe působí lépe?

11 Porovnej snímky Který snímek na tebe působí lépe?

12 Kompozice, zlatý obdélník a zlatý řez zdroj: Počítačová grafika a multimédia, Pavel Navrátil, ComputerMedia, 2007 autor prezentace: syblik@zsdobrichovice.czsyblik@zsdobrichovice.cz autor fotografií: syblik@zsdobrichovice.czsyblik@zsdobrichovice.cz


Stáhnout ppt "Kompozice, zlatý obdélník a zlatý řez. Co je: kompozice zlatý obdélník zlatý řez."

Podobné prezentace


Reklamy Google