Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INTENZITA POLE. Intenzita pole Představme si 2 elektrody připojené na napětí U vzdálené od sebe délku l: +- l U Mezi elektrodami je homogenní el.pole.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INTENZITA POLE. Intenzita pole Představme si 2 elektrody připojené na napětí U vzdálené od sebe délku l: +- l U Mezi elektrodami je homogenní el.pole."— Transkript prezentace:

1 INTENZITA POLE

2 Intenzita pole Představme si 2 elektrody připojené na napětí U vzdálené od sebe délku l: +- l U Mezi elektrodami je homogenní el.pole

3 Intenzita pole Nyní mezi elektrody vložme kladný a záporný náboj: +- l U + Q - Q

4 Intenzita pole Na náboje budou v el. poli působit síly F a zároveň el. pole mezi elektrodami můžeme charakterizovat intenzitou pole E: +- l U + Q F E - Q F E

5 Intenzita pole Intenzita elektrického pole je jednou ze základních veličin elektrického pole. Představme si elektrické pole mezi dvěma opačně nabitými elektrodami. Pokud do tohoto pole vložíme tělísko s kladným nábojem Q, bude na něj působit v určitém místě určitá síla F.

6 Intenzita pole Velikost této síly bude přímo úměrná velikosti vloženého náboje. Poměr mezi silou, která působí v určitém místě, a nábojem charakterizuje elektrické pole v daném místě. Tento poměr nazýváme intenzitou elektrického pole a značíme jej E. Intenzita elektrického pole je veličina, která se vždy vztahuje k určitému místu pole a je vlastně mírou silového působení pole. Protože síla je vektor, intenzita pole je též vektorem a má vždy směr a smysl síly působící v poli na kladný náboj.

7 Intenzita pole S pojmem intenzita el. pole souvisí pojem el. napětí. Představme si opět dvě elektrody připojené na zdroj napětí a mezi nimi kladný náboj. +- l U + Q F E

8 Intenzita pole Tento náboj se vlivem síly na něj působící posune směrem k záporně nabité elektrodě: +- l U E + Q

9 Intenzita pole Při přemísťování náboje Q na místo s rozdílem potenciálů U 12 se koná práce W=QU 12 +- l U E + Q U 12

10 Intenzita pole Z rovnice W=QU 12 si vyjádřeme U 12 : Z výše uvedené rovnice si opět vyjádřeme intenzitu pole E: Z výše uvedené rovnice je zřejmé, že intenzita pole E má jednotku Vm -1, která se v praxi v různých násobcích užívá.


Stáhnout ppt "INTENZITA POLE. Intenzita pole Představme si 2 elektrody připojené na napětí U vzdálené od sebe délku l: +- l U Mezi elektrodami je homogenní el.pole."

Podobné prezentace


Reklamy Google