Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:Fyzika, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Mechanické kmitání, vlnění. Elektromagnetické vlnění. Sada číslo:ICT-32A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 08 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-32A-08 Téma vzdělávacího materiálu: Dopplerův jev Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Mgr. Jana Montágová Anotace: Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o mechanickém kmitání a vlnění. Při práci lze používat kalkulátor, MFCH tabulky. Metodické poznámky:Materiál je vhodný pro tříleté učební obory Datum vytvoření: 4. 11. 2012 Ověření ve výuce:14. 11. 2012

2 Dopplerův jev

3 Christian Doppler 1803 - 1853 byl rakouský fyzik a matematik. Je po něm pojmenován jev, který popisuje šíření vlnění při pohybu zdroje. Pohybuje-li se zdroj vlnění vůči pozorovateli, pak dochází ke změně pozorované frekvence vlnění. Zdroj se přibližuje, frekvence se zvětšuje. Zdroj se vzdaluje, frekvence se zmenšuje.

4 přibližování vzdalování Z – poloha zdroje P – poloha pozorovatele Obr. 1.

5 Dopplerův jev se týká relativního pohybu zdroje a pozorovatele. Pohybovat se tedy může také pozorovatel. Jev nenastane v případě, že vzájemná rychlost pozorovatele a zdroje je rovna nule.

6 Frekvenci zvuku pro případ, že zdroj se pohybuje směrem k nebo od pozorovatele lze vypočítat podle vztahu:

7 Parametry popisující vlnění Rychlost vlnění c[m/s] Frekvence vlnění zdrojef [Hz] Frekvence u pozorovatelef zp [Hz] Rychlost zdrojev 1 [m/s] Rychlost pozorovatelev 2 [m/s]

8 Jestliže rychlost zdroje vlnění dosáhne rychlosti šíření vlny v daném prostředí, vytvoří se rázová vlna. Tento jev nastává v okamžiku, kdy například letoun překračuje rychlost zvuku. Dochází přitom k prudké změně tlaku, což může mít nepříjemné následky.

9 Z – poloha zdroje P – poloha pozorovatele R – rázová vlnoplocha Obr. 2.

10 1.Jakého fyzikálního jevu se týká Dopplerův jev. 2.Nakreslete vlnoplochy, které se šíří okolo zdroje vlnění, který je vůči pozorovateli v relativním pohybu. Jev vysvětlete. 3.Jaké dopravní prostředky jsou v současnosti schopny překonat rychlost zvuku. 4.Vysvětlete princip vzniku rázové vlny. 5.Uveďte nadzvukovou rychlost v km/h.

11 Seznam zdrojů Seznam literatury SMETANA, C. Praktická elektroakustika. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1981. BROŽ, J. Fyzikální a matematické tabulky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1980. KARJAKIN, N., SODOMKA, L. Přehled fyziky. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1970. VYSKOČIL, V., SMEJKAL, E. Fyzika pro střední odborné školy pro pracující. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982. ŘEŠÁTKO, M., VOLF, I. Fyzika A pro SOU 1. díl, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. ŘEŠÁTKO, M., HLAVIČKA, A. Fyzika A pro SOU 2. díl, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. BEDNAŘÍK, M., SVOBODA, E., KUNZOVÁ, V. Fyzika II pro studijní obory SOU, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. MARVÁNEK, L. Radiotechnika v otázkách a odpovědích, Praha: Naše vojsko, 1971. MIKLASOVÁ, V. Přehled fyziky pro tříleté obory SOU technického směru. Opava: SOU stavební. Obrázky a animace Obr.1. - obr. 2.: ŘEŠÁTKO, M., VOLF, I. Fyzika A pro SOU 1. díl, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984.

12 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."

Podobné prezentace


Reklamy Google