Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mark Twain Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mark Twain Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 Mark Twain Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace
Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o spisovateli Marku Twainovi. Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: červen 2012 Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák má přehled o významných představitelích světové literatury. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: život, pseudonym, Mississippi, próza Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: VIII. třída

3 Obr. č. 1

4 Narozen: 1835 Florida Zemřel: 1910 Redding

5 americký spisovatel humorista Vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens

6 Život: Ve jeho čtyřech letech se rodina přestěhovala do města Hannibal
v Missouri (předobraz ke knize Dobrodružství Toma Sawyera). Ve dvanácti letech mu zemřel otec. Vyučil se tiskařem, pracoval také jako sazeč, přispíval články do novin svého bratra Oriona. V letech pracoval jako kormidelník na řece Mississippi.

7 Pseudonym Pseudonym Mark Twain použil poprvé 3. února Ke vzniku tohoto pseudonymu se váží dvě historky: Podle jedné z nich pochází z označení bezpečné hloubky vody pro říční parník. Byly to dva sáhy, což se hlásilo slovy mark twain. Podle druhé historky žádal během svých cest po Divokém západě od barmana těmito slovy dvě čárky při objednávce dvou drinků. Mark Twain ve své knize Život na Mississippi (přel. Josef Pospíšil, 1951) píše v 50. kapitole nazvané Kapitán Sellers, jak ke svému pseudonymu přišel. Když byl ještě kormidelnickým „štěnětem“, všiml si, že jeho padesátiletí učitelé velice žárlí na devadesátiletého kapitána Sellerse, který si pamatoval počátky plavby na Mississippi a své bohaté zkušenosti zveřejňoval v časopise pod pseudonymem Mark Twain. Mladý Clemens napsal velice ostrou satiru na tohoto „Marka Twaina“, ukázal ji několika kormidelníkům a ti ji plni nadšení dali otisknout. Kapitán Sellers se hluboce urazil a nikdy už nic pod tímto jménem nezveřejnil. Clemens se pak později velice styděl, že vrazil „osten hluboko do srdce dobrého člověka“.

8 Zajímavosti Mark Twain se narodil čtrnáct dní po té, co se na obloze objevila Halleyova kometa. V roce 1909 řekl: „Přišel jsem na svět s kometou. Za rok se má vrátit a myslím, že s ní opět odejdu. Bylo by to největší zklamání v mém životě, pokud by to tak nebylo.“ Zemřel skutečně během jejího dalšího průletu kolem Země.

9 Při své cestě po Evropě pobýval v srpnu 1891 se svou rodinou několik dní v Mariánských Lázních.
Mark Twain se přátelil s Nikolou Teslou, strávil s ním mnoho času v jeho laboratoři. Sám si patentoval 3 vynálezy. V roce 1909 Twaina v jeho domě v Reddingu navštívil Thomas Alva Edison.

10 Dílo: Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Huckleberryho Finna
Princ a chuďas Život na Mississippi Milionová bankovka a další příběhy Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše

11 Použité zdroje: www.wikipedie.cz
Obr. č. 1: Bradley,A. F. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:<http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mark_Twain_by_AF_Bradley.jpg>


Stáhnout ppt "Mark Twain Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google