Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOHUMIL HRABAL Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOHUMIL HRABAL Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 BOHUMIL HRABAL Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Hrabalovi. Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: červen 2012 Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák má přehled o významných představitelích české literatury. literatury. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: prozaik, povídky, pivovar, pábitelé Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: IX. třída

3 Narozen: 1914 Brno Narozen: 1914 Brno Zemřel: 1997 Praha Zemřel: 1997 Praha

4 prozaik prozaik nejpřekládanější český autor 20. století nejpřekládanější český autor 20. století

5 Život: Narodil se svobodné matce Marii Kyliánové Narodil se svobodné matce Marii Kyliánové a důstojníkovi rakouské armády, který se k synovi nehlásil. a důstojníkovi rakouské armády, který se k synovi nehlásil. Pokřtěn Bohumil František Kylián. Pokřtěn Bohumil František Kylián. Hrabalova matka se za Františka Hrabala, hlavního účetního pivovaru, provdala až v únoru 1916. Pan Hrabal dal souhlas, aby mohl Bohumil používat jeho příjmení. Hrabalova matka se za Františka Hrabala, hlavního účetního pivovaru, provdala až v únoru 1916. Pan Hrabal dal souhlas, aby mohl Bohumil používat jeho příjmení.

6 V roce 1919 se již čtyřčlenná rodina (Bohumil měl ještě nevlastního bratra) přestěhovala do Nymburku. V roce 1919 se již čtyřčlenná rodina (Bohumil měl ještě nevlastního bratra) přestěhovala do Nymburku. Vystudoval práva, ale profesionálně se jim nevěnoval. Vystudoval práva, ale profesionálně se jim nevěnoval. Za války vykonával nejrůznější zaměstnání,např. železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, pojišťovací agent, obchodní cestující, od roku 1949 brigádník v kladenských ocelárnách, po těžkém úrazu balič starého papíru ve sběrných surovinách. Později pracoval jako kulisák. Za války vykonával nejrůznější zaměstnání,např. železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, pojišťovací agent, obchodní cestující, od roku 1949 brigádník v kladenských ocelárnách, po těžkém úrazu balič starého papíru ve sběrných surovinách. Později pracoval jako kulisák.

7 Celý život prožil v Praze. Celý život prožil v Praze. V roce 1965 si společně s manželkou, kterou oslovoval Pipsi, koupil chatu v Kersku u Nymburku. Zde často pobýval až do své smrti. V roce 1965 si společně s manželkou, kterou oslovoval Pipsi, koupil chatu v Kersku u Nymburku. Zde často pobýval až do své smrti. Zemřel v roce 1997 po pádu z okna nemocnice Na Bulovce, kde se léčil. Zemřel v roce 1997 po pádu z okna nemocnice Na Bulovce, kde se léčil.

8 Dílo: V jeho díle je jasný prvek autobiografičnosti, protože hojně čerpal z autentických životních zkušeností, které s nevšední uměleckou imaginací a fantazií transformoval do svébytné grotesknosti, nadsázky a komična, někdy poznamenaných i skepsí a černým humorem. Vytvořil literární díla triviální i vysoce kultivovaná, v nichž se nevyhýbal ani slangu a poetismům. V pozdních prózách nechal zaznít i silné melancholické tóny (nikoliv však depresivní). Jeho dílo je také velmi populární i v zahraničí, bylo přeloženo do více než 28 jazyků. V jeho díle je jasný prvek autobiografičnosti, protože hojně čerpal z autentických životních zkušeností, které s nevšední uměleckou imaginací a fantazií transformoval do svébytné grotesknosti, nadsázky a komična, někdy poznamenaných i skepsí a černým humorem. Vytvořil literární díla triviální i vysoce kultivovaná, v nichž se nevyhýbal ani slangu a poetismům. V pozdních prózách nechal zaznít i silné melancholické tóny (nikoliv však depresivní). Jeho dílo je také velmi populární i v zahraničí, bylo přeloženo do více než 28 jazyků.

9 Výběr z díla: – sbírka povídek Perlička na dně – sbírka povídek – sbírka povídek, pábiteli nazýval osobité vypravěče zvláštním způsobem milující život, kteří se navenek zdají obhroublí Pábitelé – sbírka povídek, pábiteli nazýval osobité vypravěče zvláštním způsobem milující život, kteří se navenek zdají obhroublí – novela s tématem okupace, film J. Menzela získal v roce 1967 Oscara Ostře sledované vlaky – novela s tématem okupace, film J. Menzela získal v roce 1967 Oscara

10 – vzpomínková próza, hlavní postavy maminka, tatínek, strýc Postřižiny – vzpomínková próza, hlavní postavy maminka Maryška, tatínek Francin, strýc Pepin - povídky Slavnosti sněženek - povídky Obsluhoval jsem anglického krále Příliš hlučná samota Něžný barbar Řada děl byla zfilmována.

11 Použité zdroje: www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "BOHUMIL HRABAL Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google