Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Národní soustava kvalifikací Praktický nástroj pro zaměstnavatele Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Národní soustava kvalifikací Praktický nástroj pro zaměstnavatele Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."— Transkript prezentace:

1 Národní soustava kvalifikací Praktický nástroj pro zaměstnavatele Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 Kvalifikace NSK – Zákon č. 179/2006 Sb. Tvoří je zástupci zaměstnavatelů (sektorové rady a jejich pracovní skupiny) Kvalifikační standard Stanovuje, co má držitel kvalifikace umět; je to soubor kompetencí Hodnotící standard Stanovuje, jak ověřit požadavky kvalifikačního standardu; je to soubor kritérií a postupů pro zkoušku Autorizované osoby Mají autorizaci pro konkrétní kvalifikace, tj. oprávnění zkoušet uchazeče o tyto kvalifikace a udělovat jim osvědčení.

3 Co přináší Národní soustava kvalifikací firmám? Záruky: Standardy jednotlivých kvalifikací tvoří zaměstnavatelé Transparentnost: Předloží-li uchazeč o práci osvědčení o kvalifikaci NSK, zaměstnavatel podle standardu kvalifikace přesně uvidí, co všechno držitel kvalifikace musel prokázat u zkoušky. Celkové zkvalitnění pracovníků v dané oblasti: Začnou-li zaměstnavatelé u zaměstnanců vyžadovat osvědčení o kvalifikaci NSK, zvýší se kvalifikovanost pracovníků v dané oblasti, a zaměstnavatelé si mohou vybírat z kvalitnější nabídky pracovních sil.

4 Vazba na rekvalifikace Vyhláška MŠMT č. 176/2009 Sb. Pokud pro určité činnosti existuje kvalifikace NSK: získá akreditaci MŠMT jen ten kurz, který je zakončený zkouškou z této kvalifikace hrazenou rekvalifikací úřadem práce může být jen ten kurz, který je zakončený zkouškou z této kvalifikace

5 Vazba na Živnostenský zákon Kvalifikace Obsluha čerpací stanice s PHL Volná živnost: Provozování čerpacích stanic s pohonnými hmotami V případě vázané nebo koncesované živnosti: Lze stanovit jako požadavek pro získání živnostenského listu Osvědčilo se u bezpečnostních služeb: Kvalifikace Strážný už má přes 20 000 vyzkoušených.

6 Jak získat autorizaci Hodnotící standard každé kvalifikace obsahuje požadavky na odbornou způsobilost a MTZ autorizovaných osob (stanovují zaměstnavatelé v rámci sektorových rad) Každá firma se může stát autorizovanou osobou, pokud splní tyto požadavky. Autorizaci uděluje věcně příslušné ministerstvo (autorizující orgán).

7 Národní soustava kvalifikací www.narodni-kvalifikace.cz ( jednotlivé kvalifikace, jejich standardy, seznamy autorizovaných osob pro každou dílčí kvalifikaci) www.vzdelavaniaprace.cz (kursy vedoucí ke kvalifikacím) Děkuji Vám za pozornost


Stáhnout ppt "Národní soustava kvalifikací Praktický nástroj pro zaměstnavatele Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."

Podobné prezentace


Reklamy Google