Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výchovně léčebná péče Ochrana ohrožených dětí a jejich rodin Mgr. Marie Lukasová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výchovně léčebná péče Ochrana ohrožených dětí a jejich rodin Mgr. Marie Lukasová."— Transkript prezentace:

1 Výchovně léčebná péče Ochrana ohrožených dětí a jejich rodin Mgr. Marie Lukasová

2 www.ochrance.cz 2 Zákon o výkonu ústavní a ochranné výchovy  S dítětem musí být zacházeno v zájmu plného a harmonického rozvoje jeho osobnosti.  V rámci péče jsou dětem zajišťovány specifické výchovné a vzdělávací potřeby, a to odstupňovaně až do míry soustavné intenzivní individuální péče.  Diagnostický ústav má působit koordinačně v tom, aby se prohlubovaly a sjednocovaly odborné postupy ostatních zařízení.  V některých DDŠ a VÚ má být poskytována výchovně-léčebná péče.  Ústavní výchova je jen jedna

3 www.ochrance.cz 3 Zpráva… školská zařízení  nedostatečné zákonné zakotvení výchovně-léčebné péče a jejího obsahu,  nedostupnost této péče v praxi a  nedostatečné zajištění její léčebné složky.

4 www.ochrance.cz 4 Nedostatečné zákonné zakotvení  Výchovně-léčebná péče by měla být upravena zákonem – ne jen existence, ale i obsah a způsob diagnostiky.  Případná omezení obecně stanovených práv dítěte s nařízenou ústavní výchovou musí mít oporu v zákoně.  Je postrádána metodická úprava pro zvládání agrese dětí a bezpečnostních rizik.

5 www.ochrance.cz 5 Nedostatečná léčebná složka péče  Nyní uvnitř není žádná zdravotní péče!!!  Speciálně pedagogické a psychologické metody.  Nedílnou součástí výchovně-léčebné péče by měla být péče pedopsychiatrická, jejíž míra odvisí od potřeb dítěte.  Zdravotnické zařízení nesmí nahrazovat léčebně- výchovnou péči v domovském prostředí dítěte, tedy hospitalizace nesmí nahrazovat nezajištěnou péči ve školském zařízení.

6 www.ochrance.cz 6 Nedostupnost speciální péče v praxi Pro děti, u nichž odborník konstatuje duševní poruchu či etopedický problém vyžadující výchovně-léčebnou péči, by měl existovat dostatek (personálně dobře zajištěných) zařízení tak, aby tato péče byla dětem dostupná a její poskytování nezpůsobovalo zpřetrhání kontaktů s rodinou.

7 www.ochrance.cz Zpráva z návštěv školských zařízení pro výkon ústavní výchovy a ochranné výchovy www.ochrance.cz lukasova@ochrance.cz


Stáhnout ppt "Výchovně léčebná péče Ochrana ohrožených dětí a jejich rodin Mgr. Marie Lukasová."

Podobné prezentace


Reklamy Google