Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INTERNET Efektivní vyhledávání na internetu. TYPY INTERNETOVÝCH VYHLEDÁVAČŮ FULLTEXTOVÉ VYHLEDÁVAČE Uživatel má k dispozici okénko, do kterého může napsat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INTERNET Efektivní vyhledávání na internetu. TYPY INTERNETOVÝCH VYHLEDÁVAČŮ FULLTEXTOVÉ VYHLEDÁVAČE Uživatel má k dispozici okénko, do kterého může napsat."— Transkript prezentace:

1 INTERNET Efektivní vyhledávání na internetu

2 TYPY INTERNETOVÝCH VYHLEDÁVAČŮ FULLTEXTOVÉ VYHLEDÁVAČE Uživatel má k dispozici okénko, do kterého může napsat klíčové slovo (popř. několik slov). Většinou je k dispozici i nabídka, která omezí vyhledávání na určitou zemi. KATALOGOVÉ VYHLEDÁVAČE Na stránce jsou seřazeny v přehledné databázi jednotlivé odkazy, které může uživatel procházet.

3 F ULLTEXTOVÉ VYHLEDÁVAČE Např. www.google.cz www.altavista.com www.yahoo.com www.jyxo.cz Čím více klíčových slov zadáte, tím bude vyhledávání přesnější, ale počet nalezených stránek bude menší Často je potřeba hledání opakovat, pokaždé s jinými klíčovými slovy

4 FULLTEXTOVÝ VYHLEDÁVAČ Pole pro vložení klíčových slov

5 K ATALOGOVÉ VYHLEDÁVAČE Např.www.seznam.cz www.centrum.cz www.atlas.cz Procházení jednotlivých odkazů probíhá pomocí hypertextových odkazů, kde po jednom výběru může následovat další upřesňující výběr

6 KATALOGOVÝ VYHLEDÁVAČ

7 E FEKTIVNÍ VYHLEDÁVÁNÍ Zadáváme jasná a stručná klíčová slova V případě zadání 1 klíčového slova se zobrazí velké množství odkazů (některé s daným tématem vůbec nesouvisí), zadám tedy jiné klíčové slovo nebo zvolím více klíčových slov Při kombinování více klíčových slov využívám povolenou syntaxi (= skladba, vzájemný vztah)

8 S YNTAXE Zkoušky … nejtypičtější způsob. Jedno klíčové slovo. Vyhledá všechny odkazy, kde se slovo zkoušky objevuje (přijímací zkoušky, zkoušky dospělosti, propadl u zkoušky, apod.) Přijímací zkoušky … dvě volně stojící klíčová slova. Vyhledá všechny odkazy, kde se objevují obě slova, ale nemusí spolu souviset. Mohou být umístěny na stránce nezávisle na sobě a v různém pořadí. Můžeme zadávat různý počet klíčových slov.

9 „Přijímací zkoušky“ … více slov zadaných do uvozovek. Vyhledá všechny odkazy, které budou obsahovat NAPROSTO STEJNÝ TEXT jako text uvedený v uvozovkách (včetně mezer, nerozlišuje velká a malá písemena). Přijímací -zkoušky … více slov, přičemž před jedno se umístí znaménko mínus. Vyhledá všechny odkazy, které obsahují slovo přijímací, ale určitě neobsahují slovo zkoušky (přijímací řízení, přijímací kancelář, přijímací pohovor, apod.) a další běžně nepoužívané syntaxe

10 R OZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ Ve většině fulltextových vyhledávačů je možné rozšířené vyhledávání pomocí grafického uživatelského prostředí Odkaz na rozšířené (pokročilé) vyhledávání

11 P OKROČILÉ VYHLEDÁVÁNÍ OBR.55

12 V YHLEDÁVÁNÍ OBRÁZKŮ, FIREM APOD.


Stáhnout ppt "INTERNET Efektivní vyhledávání na internetu. TYPY INTERNETOVÝCH VYHLEDÁVAČŮ FULLTEXTOVÉ VYHLEDÁVAČE Uživatel má k dispozici okénko, do kterého může napsat."

Podobné prezentace


Reklamy Google