Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU Autor: Autor: Ing. Vladimír Havlík Autor je výhradním tvůrcem materiálu. Datum vytvoření: Datum vytvoření: 20. 07. 2013.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU Autor: Autor: Ing. Vladimír Havlík Autor je výhradním tvůrcem materiálu. Datum vytvoření: Datum vytvoření: 20. 07. 2013."— Transkript prezentace:

1 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU Autor: Autor: Ing. Vladimír Havlík Autor je výhradním tvůrcem materiálu. Datum vytvoření: Datum vytvoření: 20. 07. 2013 Klíčová slova: Klíčová slova: subjekty hospodářské politiky, parlament, vláda, centrální banka. Anotace: Anotace: prezentace je určena na získání základních znalostí o úloze státu v rámci hospodářské politiky. Jestliže se nacházíme v době, kdy je naše ekonomika tržní, je intenzita intervence státu v tržní ekonomice vždy předmětem mnoha diskusí. Ve zpracovaném materiálu jsou také cvičení k procvičení.

2 Způsob využití: Způsob využití: určeno pro výklad a procvičení tématu hospodářská politika – úloha státu. Číslo šablony Číslo šablony: VY_32_INOVACE_EKO_49

3 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU Ekonomika a politika spolu úzce souvisí Hospodářská politika je významně ovlivňována tím, která z politických stran se při volbách dostane k moci (jinou hospodářskou politiku prosazuje levice, jinou pravice). Ani během volebního období není hospodářská politika neměnná – musí reagovat na vývoj našeho i světového hospodářství. Pokud vláda a její hospodářská politika nedostatečně ekonomický vývoj předvídá a reflektuje, může to vést dokonce k jejímu pádu a předčasným volbám.

4 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 1.Parlament parlament vykonává moc zákonodárnou je tvořen 2 komorami – poslaneckou sněmovnou a senátemje tvořen 2 komorami – poslaneckou sněmovnou a senátem poslanecká sněmovna – 200 4 letposlanecká sněmovna – má 200 poslanců. Jsou voleni na dobu 4 let, tedy volby do poslanecké sněmovny se konají po 4 letech, volí je občané. senát – 81 senátorů6 letsenát – má 81 senátorů. Jsou voleni na 6 let. Každé 2 roky se volí 1/3 senátorů.

5 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 1.Parlament Hlavní činností parlamentu je legislativní činnost = navrhování, projednávání a přijímání zákonů. Další činnost parlamentu – je kontrolní činnost vlády. Zákony pak vytváří základní mantinely pro fungování společnosti, tedy i ekonomiky. Vliv parlamentu na hospodářskou politiku je velmi významný.

6 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 2.Vláda Vláda je vrcholný orgán výkonné moci. Jednotliví členové vlády jsou ministři jednotlivých ministerstev. Vláda často sama iniciuje zpracování návrhů zákonů a předkládá je ke schválení parlamentem, významně se proto podílí i na legislativním procesu. K dosažení svých hospodářských cílů vláda potřebuje peníze, které získává prostřednictvím státního rozpočtu.

7 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 2.Vláda Vláda proto každoročně připravuje návrh rozpočtu na další rok a předkládá ho ke schválení poslanecké sněmovně a senátu. Hlasování o státním rozpočtu je každoročně vyjádřením důvěry (či nedůvěry) poslanců ve správnost navrhované hospodářské politiky a důvěry (či nedůvěry) vládě samotné.

8 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 2.Vláda Vládu tvoří: 1.Předseda vlády 2.2 místopředsedové vlády 3.ministři: momentálně 13 ministrů Vláda rozhoduje ve sboru. K přijetí usnesení vlády je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech jejích členů.

9 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 3.Centrální banka – v ČR je to ČNB Česká národní banka jako státní instituce, nepodnikatelský subjekt (její existence je dána ústavou ČR) Nejvyšším orgánem ČNB je bankovní rada. Bankovní radu tvoří: 1 guvernér, 2 viceguvernéři a 4 další členové bankovní rady.

10 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU SUBJEKTY HOSPODÁŘSKÉ POLITIKY 3.Centrální banka Úkoly ČNB: 1.emise peněz – bankovek a mincí; 2.banka bank - poskytuje bankám úvěry; reguluje výši povinných minim.rezerv u CB; vede účty obchodních bank u CB; 3.banka vlády - zastupuje ČR ve vybraných mezinárodních finančních institucí např. v MMF a vede účty státního rozpočtu; spravuje státní dluh; může poskytnout státu úvěry ; je správcem měnové rezervy ve zlatě a devizách, obchoduje s CP zejména státními; 4.bankovní dozor – povoluje zakládání obchodních bank; monitoruje hospodaření obchodních bank; 5.provádí vnitřní (reguluje množství peněz v ekonomice) a vnější měnovou politiku (směřuje k zabezpečení stability měnového kursu).

11 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU CVIČENÍ 1.Poslanecká sněmovna má………. členů: a)100b) 150 c) 200d) 250 2.Senát má ………. členů: a)71b) 81 c) 91d) 101 3.Poslanci jsou voleni na: a)3 roky b)4 roky c)5 let d)6 let 4.Senátoři jsou voleni na: a)5 let b)6 let c)7 let

12 HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU CVIČENÍ Doplňte tvrzení informacemi se správným skloňováním z diagramu tak, aby tvrzení byla správné. Některé informace nevyužijete. 1.Vláda je vrcholný orgán ………... Jednotliví členové vlády jsou ……… jednotlivých ministerstev. 2.Vláda se skládá z ……… a ………… místopředsedů vlády. 3.Centrální banka emituje ………. a ……….. 4.Centrální banka provádí ……….. a ……….. měnovou politiku. bankovkyprezidentvnitřní legislativní mociposlanciprezidenta vnějšímince výkonné mocipředsedy vládyministřidoplňkovou

13 Zpracoval: Ing. Vladimír Havlík Bibliografie: KLÍNSKÝ,P. a MÜNCH, O.Ekonomika 4 pro OA a SŠ, 2003. Praha, Fortuna. ISBN 80-7168-862-2 ŠVARCOVÁ,J. a kol.Ekonomie-stručný přehled,2011/2012. Zlín, CEED 2011. ISBN 978-80- 87301-01-2


Stáhnout ppt "HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA – ÚLOHA STÁTU Autor: Autor: Ing. Vladimír Havlík Autor je výhradním tvůrcem materiálu. Datum vytvoření: Datum vytvoření: 20. 07. 2013."

Podobné prezentace


Reklamy Google