Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr byl u Pavla na návštěvě a překvapila ho bouřka. Za oknem paneláku oba sledovali klikaté čáry blesku, doprovázené mohutným hřměním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr byl u Pavla na návštěvě a překvapila ho bouřka. Za oknem paneláku oba sledovali klikaté čáry blesku, doprovázené mohutným hřměním."— Transkript prezentace:

1

2 Petr byl u Pavla na návštěvě a překvapila ho bouřka. Za oknem paneláku oba sledovali klikaté čáry blesku, doprovázené mohutným hřměním.

3 V duchu vzpomínali, jak v 6.ročníku se učili o vzduchu, který za určitých podmínek se stává vodivým. Co je vlastně blesk? Víte to? Je to jiskrový výboj, který vzniká ve vzduchu, který je doprovázen jasným světlem a zvukem. Petře vzpomínáš si, jak vzniká hrom? Pomůžete Petrovi ve znalostech a nebo kliknete na obrazec? Hrom je vlastně silný hluk, který vzniká současně s bleskem ve vzduchu tím, že se zahřeje na vysokou teplotu a prudce se rozpíná. Pavle, proč se nejdříve zablýskne a potom zahřmí, když vlastně tyto úkazy probíhají současně? Světlo(blesk) se šíří mnohem rychleji ( přibližně milionkrát větší rychlostí ) než zvuk ( hrom ). Rychlost světla 300 000 km/s rychlost zvuku při normálním tlaku a teplotě 20 °C 340 m/s

4 Ta bouřka musí být blízko… Dá se zhruba vypočítat jak daleko je bouřka? Při zablesknutí začni počítat sekundy. Počítej, jak dlouho trvá hromu, než dojde k tobě. Vyděl počet sekund třemi a dostaneš v kilometrech, jak daleko je od tebe bouřka. Když je blesk a hrom skoro současně, znamená to, že uhodilo někde hodně blízko Víte co může způsobit blesk? ZpůsobitpožárZpůsobitpožár R oz tří šti t st ro m y zranitzranit Jak se chráníme při bouřce? Nestojíme u osamělých vysokých stromů U budov nechráněných blesko- svodem V otevřené krajině si lehneme na zem Zabít člověkaZabít člověka


Stáhnout ppt "Petr byl u Pavla na návštěvě a překvapila ho bouřka. Za oknem paneláku oba sledovali klikaté čáry blesku, doprovázené mohutným hřměním."

Podobné prezentace


Reklamy Google