Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost VY_32_INOVACE_D2 – 17.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost VY_32_INOVACE_D2 – 17."— Transkript prezentace:

1 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost VY_32_INOVACE_D2 – 17

2 © Petr Špína, 2013 VY_32_INOVACE_D2 – 17 Rychlost zvuku Ernst Mach se zabýval fyzikou zvuku.

3 Šíření zvuku: v soustředných kulových plochách zdroj zvuku

4 Rychlost zvuku ve vzduchu: v = 340 m∙s –1 Kolik je to v kilometrech za hodinu? odpověď 340∙3, km∙h –1

5 Kolikrát rychleji než zvuk se šíří světlo? odpověď Světlo se ve vzduchu šíří rychlostí m∙s –1, tedy téměř krát rychleji, než zvuk. Proto jej vidíme prakticky okamžitě.

6 Zvuk se šíří v různém prostředí různou rychlostí. Šíří se zvuk v hustším prostředí rychleji nebo pomaleji? Proč? odpověď V hustším prostředí se šíří rychleji. Vzdálenosti mezi molekulami jsou kratší, zvuk je překoná dříve.

7 Odhadněte rychlost zvuku v různých prostředích: odpovědi 1500 m∙s – m∙s – m∙s – m∙s –1 Voda… Led… Ocel… Sklo…

8 Kytovci používají ke komunikaci pod vodou „velrybí písně“. Za jak dlouho dolehne takový zvuk k jiné velrybě vzdálené 300 km? odpověď Za 200 sekund.

9 Šíří se zvuk ve větší nadmořské výšce jinou rychlostí než 340 m∙s –1 ? Proč? odpověď Ano, u hladiny moře je rychlost zvuku nejvyšší, protože vzduch je tu nejhustší. Ve výši m rychlost zvuku klesá na 300 m∙s –1.

10 Za jak dlouho dolehne k našim uším zvuk hromu, udeřil-li blesk 3,4 km od nás? odpověď Za 10 sekund. Za jak dlouho doletí zvuk na vzdálenost 1 km? odpověď Přibližně za 3 s.

11 Světlo se šíří velmi rychle a blesk vidíme prakticky okamžitě. Jak odhadneme vzdálenost místa, kam udeřil blesk? odpověď Počítáním odhadneme zpoždění hromu za bleskem (v sekundách) a vydělíme třemi. Dostaneme vzdálenost místa v km.

12 O kolik dříve dolehne zvuk na vzdálenost 1000 metrů v železné kolejnici oproti vzduchu? odpověď Kolejnice:0,18 s Vzduch:2,94 s Rozdíl:2,76 s

13 Zdroje a citace: [cit ] pod licencí Creative Commons na www: hot.jpg


Stáhnout ppt "Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost VY_32_INOVACE_D2 – 17."

Podobné prezentace


Reklamy Google