Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PČ_017_Mikuláš, čert a anděl Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PČ_017_Mikuláš, čert a anděl Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 PČ_017_Mikuláš, čert a anděl Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro rozvoj tvořivosti, seznamuje s tradicí sv. Mikuláše  Materiál rozvíjí dětskou představivost a motoriku  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a 5. ročník  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k předmětu Pracovní činnosti na 1. st. ZŠ

3 Mikuláš, čert a anděl

4 Legenda a česká tradice Legenda vypráví, že jeden muž se dostal do takových dluhů, že mu nezbývalo než prodat své tři dcery do nevěstince. Když se to dozvěděl Mikuláš, vhazoval otevřeným oknem tři noci za sebou peníze na splacení dluhů a dal tolik, že zbylo i na věno dcerám. Tento svátek je od středověku spojován s vírou v bohatství. V české tradici se nadílka odehrává v předvečer tohoto světcova svátku. Mikuláš je představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí.

5 Svatý Mikuláš z Myry (cca 280/286 Patara – 6. prosince 345/352 Myra) byl biskup v Myře v Lykii. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, byl štědrý k potřebným, a zachránce nespravedlivě obviněných. Je to jeden z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.

6 Mikuláš, čert a anděl Tradicí v adventním čase je tedy příchod tří oblíbených postav: Mikuláše, čerta a anděla. Pro některé děti oblíbení a očekávaní, pro některé spíše obavou a nepříjemnou událostí. Proto s dětmi vytvoříme milé postavičky, které nám čekání na předvečer sv. Mikuláše uspíší nebo alespoň zmírní strach z očekávání nelibého. Necháme dětem na výběr, kterou z postav si zvolí, protože jde o úkol nesnadný, ale ve finále velmi pěkný.

7 Připravíme si: krabičku od vajíček, lepidlo Herkules, nůžky, provázek, látky, kožešiny, vánoční mašle, … … vánoční řetězy, vatu, lýko špejle, ubrousky, temperové barvy, flitry …

8 1. Z krabice od vajíček vystřihneme tvar tělíčka.

9 2. Podle barvy vybrané postavičky pomalujeme tělíčko základní temperovou barvou: anděl – bílý, čert – černý, Mikuláš – červený.

10 3. Z kuličky vaty vymodelujeme hlavu, můžeme ji potáhnout rozmočeným kukuřičným lýkem, dole svážeme provázkem a vsuneme do otvoru v tělíčku.

11 4. Domalujeme tenkým štětcem temperovou barvou oči a pusu.

12 6. Postavy dozdobíme vatou, mašlemi, třpytkami, apod., podle fantazie dětí.

13 7. Dotvoříme různé doplňky: pytel pro čerta na zlobivé děti, ruce spletené z provázku do copánku, kouzelná Mikulášova hůl…

14 8. Hotový čert s růžky z hřebíčků.

15 9. Hotový andělíček

16 10. Hotový Mikuláš

17 11. A všichni pohromadě…

18 A jak je to u vás?

19 Použité fotografie:  Fotografie vlastní  MAURO DE CARMO. wikiedie [online]. [cit. 5.9.2014]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Russian_icon_Instaplanet_Saint_Nich olas.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Russian_icon_Instaplanet_Saint_Nich olas.JPG  PAZUZU. wikiedie [online]. [cit. 5.9.2014]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Mikulas_ve_skanzenu_Prerov.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Mikulas_ve_skanzenu_Prerov.jpg  JANOTHIRD. wikiedie [online]. [cit. 5.9.2014]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Santa_and_devil.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C 5%A1#mediaviewer/File:Santa_and_devil.JPG  Klipart - Microsoft


Stáhnout ppt "PČ_017_Mikuláš, čert a anděl Autor: Mgr. Petra Zdráhalová Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google