Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1 tuto výukovou prezentaci : 1.3.3Technologie obrábění - vrtáním

3 1.3.3.Technologie obrábění vrtáním Vrtání je operace, při které v obrobku (dílci) vznikají otvory kruhového nebo oválného průřezu pomocí různých druhů vrtáků. Základní směry vrtání používané v nábytkářském průmyslu jsou znázorněny na obrázku na následující straně. Ve výrobě nábytku se operace vrtání vyskytuje : a)při vyspravování nedovolených vad dřeva (vyvrtávání vadných a nedovolených suků a zhotovování zátek pro jejich vyspravení), b)při vrtání otvorů pro spojovací kolíky, kování, spojovací vruty a šrouby, vrchní a uzavírací kování zámky) atd.

4 Technologie obrábění vrtáním Základní způsoby vrtání a)Neprůchozí otvor, b)Průchozí otvor stupňovitý napříč dřevních vláken, c)Průchozí otvor kruhový, d)Otvor průchozí se zahloubením e)Rovnoběžně s dřevními vlákny (plochou), f)Napříč dřevních vláken g)Do zkosené boční plochy, h)Do plochy i)Do boční plochy

5 Technologie obrábění vrtáním Volba vhodných vrtáků a řezných podmínek závisí : na opracovaném materiálu (měkké dřevo, tvrdé dřevo, aglomerované desky, laminované desky), na směru vrtání (rovnoběžné s dřevními vlákny, napříč dřevních vláken, do hrany aglomerovaných desek, do plochy laminovaných desek), Na tvaru a způsobu vrtání otvorů (průchozí otvory, neprůchozí otvory, stupňovité otvory, otvory se zahloubením, oválné otvory atd. – viz obrázek 19 na následující straně ). Na druhu vrtáků (lžícovitý, šnekovitý, hadovitý Irwin, hadovitý Douglas, hadovitý Lewis, šroubovitý s kuželovým hrotem, šroubovitý s podřezávači, kolíkovací, kolíkovací se záhlubníkem.

6 Technologie obrábění vrtáním Obr. 19 Schéma tvoření třísky při vrtání šroubovitým vrtákem

7 Technologie obrábění vrtáním Kinematika vrtání a řezné podmínky Při nezměněných otáčkách a stejném posuvu opisují jednotlivé body břitu šroubovici o stejném stoupání, ale o různém úhlu stoupání. Řezná rychlost je největší po obvodu vrtáku : kdeD je jmenovitý průměr vrtáku (mm), n – počet otáček za minutu. Řezná rychlost na konci vrtáku je nulová.

8 Technologie obrábění vrtáním Pro vrtáky hadovité typu Lewis se udává 3 000 až 6 000 n.min -1 a posuv na jednu otáčku od 0,1 až 2,2 mm. Nejvíce používané jsou šroubovité vrtáky. Vyrábějí se s kuželovitým hrotem pro vrtání rovnoběžně s vlákny a s podřezávači pro vrtání napříč vláken

9 Technologie obrábění vrtáním Tab. 8 Doporučované řezné podmínky pro šroubovité vrtáky Pro zhotovování kolíkových spojů se šroubovité vrtáky vyrábějí ve speciálních úpravách, zpravidla podle způsobu upínání do kolíkovacícího stroje v provedení pravotočivém a levotočivém.

10 Technologie obrábění vrtáním Geometrie šroubovitých vrtáků Jmenovitý průměr vrtáků D (obr. 20 – viz obrázek vedle ) je průměr válcové části měřený u hrotu. Délka L se měří od hrotu ke konci stopky. Délka držáku se měří od hrotu ke konci výběhu drážky. Obr. 20 Hlavní části šroubovitého vrtáku 1 – hřbet vrtáku, 2 – příčné ostří, 3, 10 – drážky, 4 – hlavní ostří, 5 – válcová ploška (fazetka), 6 – hřbet hrotu, 7 – žebro, 8, 9, 11 - jádra

11 Technologie obrábění vrtáním Žebra jsou šroubovité části těla vrtáku mezi drážkami. Fazetka je úzká válcovitá část hřbetu vrtáku na okraji hřbetu, která vede vrták ve vyvrtaném otvoru. Hřbet vrtáku je vnější povrch těla vrtáku mezi drážkami včetně fazetek. Jeho průměr d je kromě fazetek menší než jmenovitý průměr vrtáku. Úhel sklonu šroubovice je úhel sevřený tečnou ke šroubovici a osou vrtáku.

12 Technologie obrábění vrtáním Pro správnou funkci vrtacích strojů a zejména přesnost vrtání je velmi důležitý technický stav vrtacích strojů. Rovinnost a vodorovnst pracovního stolu má činit 0,2/1000 mm, kolmost (rovnoběžnost) stolu s pracovním vřetenem 0,2/1000 mm, obvodové házení vřetena 0,05 mm, kolmost (rovnoběžnost) stolu s posuvnou dráhou vřetena 0,1/1000 mm.

13 Technologie obrábění vrtáním Dobrý technický stav stroje je velmi důležitý především u vícevřetenových vyvrtávaček zařazených v sestavě obráběcí linky při obrábění dýhovaných a laminovaných desek. Otvory pro spojovací kování se vyvrtávají nadvakrát, aby se vyloučilo vyštípnutí materiálu. Otvory se vyvrtávají ze spodní a horní strany dílce. Rozteč mezi vrtáky činí 32 mm (viz tab. 9 – na následující straně )

14 Technologie obrábění vrtáním Tab. 9 Geometrie doporučená pro šroubovité vrtáky

15 Kolíkovací stroj do malých dílen


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."

Podobné prezentace


Reklamy Google