Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1 tuto výukovou prezentaci : 3.6.Vrtání, druhy vrtáků 3.7.Vyspravování suků

3 3.6 Vrtání, druhy vrtáků 3.6.1 Vrtání  Vrtáním zhotovujeme do obrobku válcovité otvory kruhového průřezu. Nástrojem je vrták, který se otáčí kolem své osy. Vrtání je v truhlářské praxi velmi častým druhem obrábění za účelem: –odstraňování vadných suků, –předvrtávání otvorů pro vruty a šrouby, –vrtání otvorů pro různá kování (např. závěsy, podpěrky pod police, apod.), –vrtání otvorů pro kolíky.  Vrtané otvory mohou být : –průchozí - procházejí celou tloušt'kou vrtaného materiálu (například pro šroub nebo některý' druh spojovacího kování), nebo –neprůchozí - zasahují pouze do určité hloubky (například pro kolíky, závěsy, apod.).  Mohou mít tvar –válcovitý se stejným průměrem po celé délce otvoru (například pro kolík), –stupňovitý s válcovitě rozšířenou horní část, nebo –se zahloubením s trychtýřovitě rozšířenou horní částí pro zápustnou hlavu vrutu (obr. 3.9).

4 Tvary vrtaných otvorů  a - průchozí kruhový otvor,  b - neprůchozí kruhový otvor,  c - stupňovitý otvor,  d - otvor se zahloubením  Před vrtáním je vhodné vyznačit si střed vrtaného otvoru truhlářským šídlem. Při větším počtu otvorů se místo vyznačování jednotlivých středů používají šablony s otvory pro nasazení vrtáků. Průchozí otvory je nutné vrtat z obou stran, aby se na protější ploše nevyštípla vlákna na obvodu otvoru. Vrtá se nejdříve z jedné strany do té doby, až se na protější straně objeví špička vrtáku, potom se obrobek otočí a otvor se dovrtá z opačné strany.  Stupňovité otvory se vrtají postupně - nejdříve menším vrtákem otvor menší ho průměru, potom větším vrtákem otvor většího průměru.

5 Tvary vrtaných otvorů  Při ručním vrtání s použitím vrtáků se závrtným středícím hrotem (např.hadovitý vrták) se vrtá nejdříve vrtákem většího průměru a potom spodní, užší část otvoru vrtákem menšího průměru. Otvory velkých průměrů je rovněž vhodné vrtat postupně, nejdříve menším průměrem vrtáku a pak otvor zvětšit vrtákem většího průměru (při zavrtání velkého vrtáku přímo do plochy hrozí rozštípnutí dřeva).  Otvory se zahloubením se mohou vrtat najednou kombinovaným vrtákem (vrták příslušného průměru, který má na vrchní straně přídavný vrták pro zahloubení), anebo se vyvrtaný otvor zahlubuje záhlubníkem.  Při vrtání většího počtu stejně hlubokých otvorů (například při kolíkování) se používají zarážky, které zabraňují hlubšímu zavrtání.

6 3.6.2Druhy vrtáků  Vhodný druh vrtáku se volí podle druhu a účelu vrtaného otvoru. K vrtání do dřeva se používají hlavně tyto druhy vrtáků (obr. 3.10): obr. 3.10obr. 3.10  truhlářské šídlo a špičák jsou nejjednodušší vrtáky bez závitu. Šídlo má průřez kruhový a je kratší, špičák má hranatý průřez. Oba vrtáky slouží k napíchnutí otvorů pro malé vruty a k vyznačení středu vrtaného otvoru;  nebozez má na konci šroubovitě stočené ostří a krátký kuželový závit. Nebozez s rukojetí se používá k ručnímu vrtání, nebozez se čtyřhrannou stopkou se upíná do ruční vrtačky kolovrátku. Používá se k předvrtání otvorů nebo pro rozšíření malých děr;  hadovitý vrták je opatřen hrotem se závitem, který slouží k rovnému vedení vrtáku v otvoru. Má jeden nebo dva předřezávací břity, které nařezávají vlákna kolem otvoru a tím zajišt'ují jeho hladký a čistý obvod a jeden nebo dva lopatkovité břity. Hadovitý závit na těle vrtáku odvádí z otvoru třísky. Hadovité vrtáky se používají k vrtání hlubokých přesných otvorů do čelního i podélného dřeva, například pro kolíky;  špulíř má vodící hrot bez závitu nebo se závitem, předřezávací břit pro nařezání vláken kolem otvoru a lopatkovitě zahnutý břit, který vlákna odřezává a vybírá třísky. Je opatřen válcovitou stopkou pro upnut( do kolovrátku. Používá se k vrtání nepříliš hlubokých otvorů větších průměrů. Stavitelný špulíř je opatřen stavitelným měřítkem a umožňuje vrtání otvorů různých průměrů od 15 do 40 mm a větší vrták od 25 do 75 mm;

7 3.6.2Druhy vrtáků  šroubovitý vrták má jednu nebo dvě šroubovité drážky k odvádění třísek. Šroubovice je naostřena a má funkci vedlejšího břitu. Vrtáky ukončené šikmým břitem se používají pro vrtání hlubších otvorů do dřeva nebo do kovů. Vrtáky ukončené vodícím hrotem mají předřezávací břity, lopatkovitý břit a na drážkách pro odvod třísek vedlejší břit. Používají se k vrtání otvorů pro kolíky;  Forstnerův vrták má velmi malý hrot pro vedení vrtáku a na obvodu má předřezávací břity. Hlavní břity jsou kolmé k ose vrtáku a j jich nožovité sbroušení zajišťuje hladké odřezávání třísek od dna otvoru. Používá se k vrtání nepříliš hlubokých otvorů větších průměrů, hlavně k vyvrtávání vadných suků a k zapouštění kování do plochy. Podobnou konstrukci má vrták sukovník;  zátkovník je dutý vrták, kterým se zhotovují zátky pro nahrazení vyvrtaných vadných suků. Tvoří soupravu s vrtákem pro vyvrtávání suků;  záhlubník má kuželovitý hrot s několika břity a používá se k zahloubení otvorů pro hlavy zápustných vrutů. Je samostatný nebo může být součástí kombinovaného šroubovitého vrtáku;  hrotovník má tvar dutého obráceného kužele se svislým břitem. Používá se ke strhávání ostrých hran kolíků nebo válcových čepů.

8 3.6.2Druhy vrtáků  Vrtáky vykonávají při práci pohyb hlavni - otáčivý a vedlejší - přímočarý ve směru osy.Pohyb vrtáku se uskutečňuje rukou (šídlo, špičák, nebozez s rukojetí), nebo se upínají do sklíčidel vrtačky. Vrtačky mohou být ruční - kolovrátky, anebo elektrické. Kolovrátky se dnes už používají velmi málo. Kolovrátkem lze vrtat i šroubovat, ale také vyšroubovávat, což umožňuje nastavení zpětného chodu pomocí řehtačky.

9 3.7 Vyspravování suků  Zdravé suky, srostlé s okolním dřevem se nevyspravují. Vadné suky, které jsou popraskané, vypadavé nebo nahnilé se vyspravují - vyvrtají se a nahradí vlepenou zátkou. Suky se vyvrtají Forstnerovým vrtákem. Zátky se zhotowjí ze zdravého dřeva stejného druhu jako je vyspravované dřevo pomocí dutého vrtáku, anebo příčným rozřezáním větviček různých průměrů.  Zátky z větviček jsou imitacemi suků (obr. 3.11). Vypadají jako přirozené suky a nezhoršují estetický vzhled dílce. Používají se hlavně v případě povrchové úpravy průhledným lakem.  Zátky vyvrtané ze dřeva se vlepují do otvoru tak, aby směr vláken na ploše zátky byl rovnoběžný se směrem vláken na ploše okolního dřeva. V opačném případě by se vlivem nestejného sesychání dřeva zátky a vyspravovaného dílce mohla zátka uvolnit a vypadnout.


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."

Podobné prezentace


Reklamy Google