Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/34.0296 Zpracovatel: Mgr. Marcel Gibiec Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/34.0296 Zpracovatel: Mgr. Marcel Gibiec Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření:"— Transkript prezentace:

1 Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/34.0296 Zpracovatel: Mgr. Marcel Gibiec Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření: prosinec 2012 Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_ P7_2.5 Tematická oblast: Vybraná témata z teorie tělesné kultury Správné držení těla Typ: DUM - kombinovaný Předmět: TVZ Ročník: 4. r. (6leté), 1. r. (4leté)

2 Metodický pokyn TTTTento výukový materiál slouží k výkladu a procvičení tématu. VVVVýklad je doplněn obrazovým materiálem ke zvýšení názornosti probíraného učiva. ŽŽŽŽáci se seznámí se zásadami správného držení těla, názvy svalových skupin, pomocí kterých ho lze docílit a názvoslovím. V závěru prezentace žáci splní jednoduchý úkol.

3 Co znamená správné držení těla? DDDDržení těla je výsledkem vzájemného poměru jednotlivých částí těla se zřetelem na osu, tj. páteř. SSSSprávné držení těla je takové držení, při němž jsou těžiště jednotlivých částí těla udržována nad sebou s vynaložením nejmenšího úsilí.

4 Nápověda 1.P osturální svaly JJJJejich hlaví funkcí je udržení vzpřímené polohy těla. Pomalu se unaví, jsou vytrvalé a rychle regenerují (př. svaly šíjové, horní trapézy, prsní svaly, zádové a bederní svaly, ohybače kyčle, přitahovače stehna, trojhlavý lýtkový, zadní stehenní sval). PPPPozn. Mají sklon ke zkracování a musíme je protahovat!!!

5 Nápověda 2.F ázické svaly JJJJejich hlavní funkcí je vykonávat pohyb. Je jich o polovinu méně než svalů posturálních. Rychle se unaví, pomalu regenerují. ((((př. ohybače krku a hlavy, deltový, mezilopatkové svaly, břišní, hýžďové, čtyřhlavý stehenní, přední a boční svaly bérce). PPPPozn. Mají sklon k oslabení, musíme je posilovat!!!

6 NÁZVOSLOVÍ CVIČENÍ PROSTNÝCH Pro odbornost tělovýchovné praxe je nezbytné používat správné názvosloví pohybových činností. Přes zdánlivou složitost je naše názvosloví jedno z nejjednodušších na světě. Poloha je popisována vzhledem k vnějšímu prostředí, tj. k základně, k nářadí, k druhému cvičenci atd.). Pro setrvání v poloze používáme výraz výdrž. Pro určení tempa průběhu pohybu používáme termínů rychle - zvolna.

7 Názvosloví NNNNázvy nejdůležitějších částí těla hhhhlava – obličej, temeno, týl ttttrup - hrudník, prsa, břicho, záda, ramena, bedra ppppaže – rameno, záloktí, předloktí, zápěstí, ruka (dlaň, hřbet, prsty), klouby nnnnohy – stehno, koleno, bérec (holeň, lýtko), kotník, noha (nárt, chodidlo, pata, prsty), pánev, kříž, boky, pas

8 Názvosloví Názvy směrů vvvvzhůru – dolů vvvvpřed – vzad vvvvlevo – vpravo Názvy os ppppředozadní ppppravolevá ddddélková

9 Cvičení prostná Pohyby celého těla oooobraty cccchůze sssskoky a poskoky bbbběhy

10 Cvičení prostná Pohyby a polohy částí těla ppppohyby a polohy paží ppppohyby a polohy nohou ppppohyby a polohy trupu ppppohyby a polohy hlavy

11 Polohy celého těla Kleky kkleky jsou polohy celého těla, při nichž se tělo opírá o základnu koleny a jinými částmi nohou Sedy ssedy jsou polohy celého těla, při nichž spočívá tělo na základně hýžděmi nebo hýždí a zpravidla i nohama nebo jejich částmi Lehy llehy jsou polohy celého těla, při nichž tělo spočívá na základně celou plochou trupu nebo její větší částí Podpory ppodpory jsou pohyby celého těla, při nichž se opíráme o základnu jen pažemi (podpory prosté), nebo pažemi a jinou částí těla (podpory smíšené)

12 Pohyby celého těla Obraty Obraty jsou otáčivé pohyby celého těla kolem podélné osy, prováděné vpravo nebo vlevo. Podle úhlové míry rozeznáváme: ccelý obrat -180 stupňů, ppůlobrat - 90 stupňů, ddvojný obrat - 360 stupňů  provedeno ve vzduchu - vrut

13 Pohyby a polohy paží Pohyby paží napjatých (při pohybu je předloktí a záloktí v přímce) ppředpažit zzapažit uupažit vvzpažit

14 Polohy a pohyby nohou Polohy a pohyby nohou napjatých ppřednožit zzanožit uunožit ppřinožit

15 Pohyby a polohy paží a nohou Pohyby krčením sskrčit, úhel je menší než 90 stupňů, ppokrčit, úhel je 90 stupňů a větší.

16 Polohy a pohyby trupu Klony jsou pohyby, při nichž se trup odklání od délkové osy těla. Základem popisu je určení směru využitím předpon: předklon, záklon, úklon (vpravo, vlevo) Klony trupem mmíra klonu – mírný, hluboký ttvar páteře – ohnutý, prohnutý Točení trupem ootočit trup - úhel asi 90 stupňů ppootočit trup - menší rozsah pohybu kkroužení trupem – oblouk menší než 360 stupňů kkruh(y) 360 stupňů a více

17 Polohy a pohyby hlavy Jde o polohy a pohyby malého rozsahu, které jsou svým charakteru podobné pohybům a polohám trupu, proto i způsob popisu je obdobný. ppředklon hlavy zzáklon hlavy úúklon hlavy ootočit hlavu

18 Úkol: 1111.Pomocí těchto pojmů popiš správný postoj. CCCChodidla, boky, kolena a kyčle, pánev, břišní svaly, lopatky, ramena, hlava, brada, krk, páteř, neutrální poloha, zakřivení, nahoru, dolů. 2222.Vyberte si jednoho spolužáka a demonstrujte na něm správné držení těla.

19 Zdroje citací: TTTText: BBBBURSOVÁ, Marta. Kompenzační cvičení uvolňovací - protahovací - posilovací. GRADA Publishing, a.s. Praha: GRADA, 2005. JJJJARKOVSKÁ, Helena a Markéta JARKOVSKÁ. Posilování s vlastním tělem 417 krát jinak. GRADA Publishing, a.s. Praha: GRADA, 2005.


Stáhnout ppt "Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/34.0296 Zpracovatel: Mgr. Marcel Gibiec Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření:"

Podobné prezentace


Reklamy Google