Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tropický pás - živočichové Tropický pás - živočichové Pří_100_Rozmanitost přírody_Tropický pás - živočichové Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tropický pás - živočichové Tropický pás - živočichové Pří_100_Rozmanitost přírody_Tropický pás - živočichové Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní."— Transkript prezentace:

1 Tropický pás - živočichové Tropický pás - živočichové Pří_100_Rozmanitost přírody_Tropický pás - živočichové Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Rozmanitost přírody.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva. V prezentaci jsou stručným způsobem uvedeny některé nejznámější druhy živočichů v tropickém pásu.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978-807289-301-0.  Je určen pro předmět přírodověda 5. ročník.

3 1.

4 2.

5 Rozkládá se okolo rovníku. Je to nejteplejší oblast na Zemi. Vlivem odlišných srážek a teplot zde vznikly oblasti s odlišnými druhy rostlin a živočichů. Tropický pás se dělí na 3 druhy krajin:  Tropické deštné lesy  Savany  Pouště

6 Nacházejí se v širokém pásu okolo rovníku. Vyznačují se vysokou teplotou a vlhkostí způsobenou velkým množstvím srážek. Žije zde mnoho rozmanitých druhů živočichů i rostlin. Jsou velmi důležité pro život na Zemi. Rostliny tropických deštných lesů vytváří většinu kyslíku pro naši planetu (proto se jim říká plíce Země), ale i přesto jsou nadále káceny. 3.

7 Ara arakanga 4. Obývá pralesy Střední a Jižní Ameriky. Dosahuje délky 80-90 cm. Je ohrožen vyhubením. Dožívá se 40-50 let, v zajetí až 75 let. Bývá chován i v domácnostech, ale vyžaduje velkou péči.

8 Gorila nížinná 5. Vyskytuje se v západní a střední Africe. Dosahuje výšky 150 cm a váhy až 150 kg. Živí se především rostlinnou potravou. Dožívá se 50 až 60 let. Patří mezi kriticky ohrožené druhy.

9 Anakonda velká 6. Není jedovatá, svou kořist uškrtí. Obývá deštné pralesy Jižní Ameriky. Obvykle žije ve vodě a její blízkosti. Dorůstá délky 5 – 10 m a váhy 250 – 300 kg.

10 Leguán zelený 7. Nejznámější druh leguána. Žije v Jižní a Střední Americe. Dorůstá délky až 2 m. Dobře šplhá po stromech a také dobře plave. Výhradně býložravý ještěr.

11 Tygr indický 8. Nejpočetnější poddruh tygra. Dosahuje délky 2-3 m (bez ocasu) a výšky okolo 90 cm. Tygr je největší kočkovitá šelma na světě. Průměrně váží okolo 260 kg, ale může vážit i více než 300 kg. Vyskytuje se především v Indii. Živí se hlavně gaury a buvoly, někdy i menšími zvířaty (opicemi, zajíci) a také predátory (vlky, leopardy, liškami…).

12 Rozkládají se od tropických deštných lesů směrem k severu a k jihu. Jsou to rovné otevřené plochy pokryté travinami a místy i keři a stromy. Střídá se zde období sucha a deště. 9.

13 Zebra stepní 10. Patří mezi lichokopytníky. Vyskytuje se v jižní, střední a východní Africe. Dosahuje hmotnosti až 330 kg, délky až 250 cm a výšky až 140 cm. Zebra stepní je nejrozšířenější ze všech 4 druhů zeber. Je to býložravec. Živí se trávou, listy, kůrou a jinou rostlinnou potravou. Žije ve stádech obvykle o 4-15 kusech.

14 Slon africký 11. Je to největší suchozemský savec na světě, dosahuje výšky až 4 m a váhy až 7 tun. Patří mezi býložravce. Denně je schopný sníst až 225 kg potravy, kterou ale nedokáže dostatečně zužitkovat, proto denně vyprodukuje až 180 kg trusu a 40-60 l moči. Dožívá se 65-90 let. Slon dokáže běžet rychlostí až 40 km/h. Často je loven pytláky, proto je ve většině zemí chráněn zákonem. Žije v různě velkých skupinách.

15 Lev pustinný 12. Po tygrovi je lev největší kočkovitá šelma na světě. Samci váží 150-250 kg, samice 120-150 kg. Vyskytuje se v Africe a v Indii. Je to společenské zvíře, které žije a loví ve smečkách. Dříve se lvi vyskytovali na všech kontinentech, ale po době ledové jich většina vymřela. Je to masožravec. Loví obvykle antilopy, pakoně, buvoly, zebry a další obratlovce. Je vyobrazen na státním znaku ČR.

16 Žirafa 13. Žirafa je nejvyšší sudokopytník na světě. Dosahuje výšky až 5,5 m a může vážit až 900 kg. V zajetí se dožívá okolo 25 let. Žije ve stádech. Dokáže běžet rychlostí až 51 km/h. Na světě existuje 9 podruhů žirafy. Je to býložravec. Díky vysokému krku spásá listí na stromech.

17 Nacházejí se na severních a jižních okrajích tropického pásu, ale vyskytují se i v jiných částech Země. Jsou to velmi horké a suché oblasti, proto zde mohou žít pouze živočichové, kteří se dokázali přizpůsobit vysokým teplotám ve dne a naopak nízkým v noci. Obyvatelé žijí pouze v oblastech se zdrojem vody, kterým se říká oázy. 14.

18 Velbloud jednohrbý 15. V přírodě byl vyhuben, žije jen ve zdomácnělé formě. Divoce žije v současné době jen v Austrálii, kde byl uměle vysazen. Někdy je nazýván také jako dromedár. Je to obvykle býložravec, ale může se živit i zdechlinami a kostmi. Je dobře přizpůsoben životu na poušti, dokáže vydržet dlouhou dobu bez vody. Je používán především k dopravě a převážení nákladů.

19 Promyka surikata Vyskytuje se v jihozápadní Africe. Živí se hmyzem, pavouky, štíry, malými obratlovci a některými rostlinami. Dosahuje hmotnosti až 975 g, délky těla až 35 cm a výšky až 15 cm. Žije ve skupinách až o 30 členech. Obývá nory. 16.

20 Štíři Patří mezi pavoukovce. Některé druhy mohou dorůstat až do délky 23 cm. Z prodlouženého zadečku mu vyrůstá jedový trn, pomocí kterého usmrcuje kořist. Všichni štíři jsou jedovatí. Většina z nich však není nebezpečná pro člověka. Obvykle se živí jinými členovci, ale někdy uloví i malé savce nebo ještěrky. Štír dokáže přežít vysoké teploty, zmražení a dokonce i silnou radiaci, která by člověka zabila. Vydrží až rok bez potravy a až 3 dny bez dýchání. 17.

21 Fenek berberský Fenek je nejmenší liška, a také nejmenší psovitá šelma na světě. Vyskytuje se v severní Africe a na Sinajském a Arabském poloostrově. Vyznačuje se velmi velkýma ušima, díky kterým výborně slyší. Ušní boltce také pomáhají fenkovi k ochlazení těla. Dosahuje hmotnosti 0,8-1,5 kg a délky těla 35-41 cm. Obvykle se živí různými ještěry, bezobratlými, ptáky, hlodavci, ale nepohrdne také kořínky a cibulkami rostlin. Žije v norách. 18.

22

23

24

25

26

27 POUŠŤ SAVANA TROPICKÝ LES

28 18. 4. 16. 15.

29

30

31


Stáhnout ppt "Tropický pás - živočichové Tropický pás - živočichové Pří_100_Rozmanitost přírody_Tropický pás - živočichové Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google