Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyhledávání informací na internetu Prohlížeče internetu K prohlížení hypertextových dokumentů slouží programy zvané browsery MS Internet Explorer, Google.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyhledávání informací na internetu Prohlížeče internetu K prohlížení hypertextových dokumentů slouží programy zvané browsery MS Internet Explorer, Google."— Transkript prezentace:

1

2 Vyhledávání informací na internetu

3 Prohlížeče internetu K prohlížení hypertextových dokumentů slouží programy zvané browsery MS Internet Explorer, Google Chrome Firefox, Netscape Navigator, Opera, Avant,...

4 Vyhledávání informací na internetu K vyhledávání informací jsou určeny specializované programy - katalogy a vyhledávače

5 Katalog Seznamy odkazů jsou vytvářeny provozovatelem nebo uživateli a jsou pro přehlednost sdružovány do skupin podle oborů (seznam.cz, atlas.cz, centrum.cz,...)

6 Vyhledávač Program automaticky "pročítá" stránky na internetu a vytváří databázi s nalezenými texty. Na dotaz uživatele nabídne výpis z této databáze tříděný podle určitých kritérií (google.com, bing.com, yahoo.com, morfeo.cz, jyxo.cz,... )

7 Dotazy pro vyhledávač 1.ujasníme si cíl hledání - zformulujeme větu s konkrétní představou, co hledáme 2.„vypíchneme“ klíčová slova (pozor na pravopis) 3.zvolíme vyhledávací nástroj (existují specializované tématické vyhledávače) 4.modifikujeme dotaz nebo možnosti vyhledávače, dokud nejsme s výsledkem hledání spokojeni Základní postup při vyhledávání:

8 Dotazy pro vyhledávač 1.pro zadání přesné fráze použijeme úvozovky: „Nováková Blanka“ 2.klíčová slova můžeme spojovat logickými spojkami AND, NOT (popř. jejich obdobou +, - ), OR Při formulaci dotazu můžeme uplatnit několik triků:

9 Dotazy pro vyhledávač 1.Přesnou frázi „bude-li každý z nás z křemene“ 2.Informace o Třebíči bez zmínky o UNESCO 3.Informace o historii třebíčského hokeje Vyhledejte na Google.com: www.google.com/insidesearch/tipstricks/basics.html Samostatně prostudujte stránku:

10 Zásada č. 1 pro vyhledávání informací v internetu: OVĚŘOVAT, OVĚŘOVAT, OVĚŘOVAT! Informace nalezené v internetu je vhodné ověřovat z více zdrojů - publikovat je dnes tak snadné, že internet je zaplaven nesmysly a dezinformacemi …

11 Zdroje http://zam.opf.slu.cz/botlik/Cd-II/CD-filtrace/fi3.htm http://media02.hongkiat.com/freelancers-saving-the-internet/the- internet.jpg


Stáhnout ppt "Vyhledávání informací na internetu Prohlížeče internetu K prohlížení hypertextových dokumentů slouží programy zvané browsery MS Internet Explorer, Google."

Podobné prezentace


Reklamy Google