Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Začneme historií. První pokusy s použitím „elektriky“ ve výcviku psů se objevily ještě za socializmu. Jako zdroj el. proudu sloužil induktor z vojenských.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Začneme historií. První pokusy s použitím „elektriky“ ve výcviku psů se objevily ještě za socializmu. Jako zdroj el. proudu sloužil induktor z vojenských."— Transkript prezentace:

1

2 Začneme historií. První pokusy s použitím „elektriky“ ve výcviku psů se objevily ještě za socializmu. Jako zdroj el. proudu sloužil induktor z vojenských polních telefonů. Elektrika se používala především k napravování psů napadajících na revíru, a to ať už v lesním terénu, tak u maket. Induktor měl řadu nevýhod a to zejména intenzitu el. proudu byla závislá na intenzitě točení kličkou a také to, že muselo dojít k propojení induktoru a místem použití dráty. Po pádu socializmu se k nám začali dovážet první el. obojky ze zahraničí především z Německa a USA. Tyto první el. obojky měli malou možnost regulace a hlavně byly na stejné frekvenci.V dnešní době se k nám oficiálně dováží el. obojky různých výrobců, a to především z Francie,USA a Německa.

3 A co na použití el. obojků říkají naše zákony? Používání jakýchkoliv el.obojků bylo v květnu 2005 Ústřední komisí na ochranu zvířat zakázáno. Po mnoha inovacích ÚKOZ dne 23.2.2006 svoje stanovisko aktualizovala a používání el. obojků povolila, ale pouze pro samotný výcvik psů. Používat se můžou jen el. obojky které splňují požadavky Mezinárodní asociace výrobců el. obojků (ECMA). V rámci svodů a veřejných vystupování (zkoušky, závody, bonitace….) nadále platí zákaz používání.

4 El. obojek se skládá ze dvou částí vysílače a přijímače. Na vysílači máme možnost jednak regulovat intenzitu el. impulsu a jednak zde máme volbu, zda impuls bude krátký (zlomek sekundy) nebo trvalý (do 8 sekund). Regulaci intenzity impulsu lze provádět v mnoha stupních 15 a víc. Než začneme používat el. obojek měl by si každý sám na sobě vyzkoušet „co el. obojek umí“. Aktivovaný obojek si zapněte kolem krku, postupně zvyšujte intenzitu el. impulsu od stupně 1 do maxima a zmáčkněte tlačítko pro krátký impuls a následně pro trvalí impuls. Přitom nezapomeňte ještě na jednu věc to že pes je na „elektriku“ mnohem citlivější než člověk! Každý pes reaguje na různé impulsy různě, ale je doporučeno aby každý, aspoň z počátku předpokládal, že jeho pes je ten nejcitlivější na světě.

5

6

7 El. obojek může být dobrou výcvikovou pomůckou, jenomže se velmi často stává, že el. obojek si lidé pořizují s představou, že el. obojek jim pomůže vyřešit všechny možné problémy a chyby ve výcviku. To je velký omyl. Následky mohou být různé, ale většinou se problémy naopak znásobí a nezřídka se pes stane již nepoužitelným pro další výcvik! Někteří kynologové začnou používat tento obojek bez jakýchkoli znalostí vyšší nervové činnosti psa. Nic jim neříkají např. slova podmíněné a nepodmíněné reflexy, dynamický stereotyp, přeskokové jednaní či nežádoucí spojitost atd. Používají el. obojek i v případech, kdy je to absolutně nevhodné či přímo likvidační. To jsou situace, při kterých to pes nervově nevydrží a objeví se přeskokové jednání a pes bude úplně mimo a k dalšímu výcviku nepoužitelný. A v tomto případě se podle mého názoru dá mluvit o týrání psa!

8 Každý člověk co se rozhodne el. obojek použít, měl by si ujasnit k čemu vlastně slouží. Zjednodušeně řečeno: el. obojek nemá v žádném případě sloužit k trestání psa, ale má nám pomoci v situacích, kdy je pes od nás vzdálen a „naše ruka na psa nedosáhne“. Před použitím el. obojku by měl mít psovod velice dobré teoretické základy o výcviku psa. A i zkušení kynologové by se měli vrátit k tématu o vyšší nervové činnosti psa. Bez těchto znalostí teoretických i praktických by el. obojek člověk vůbec neměl použít. Dále by měl navštívit někoho, kdo již má zkušenosti s el. obojky nebo seminář zaměřený na používání el. obojků. V letošním roce to v České republice bude například seminář s Bartem Bellonem který se výcviku pomocí el. obojku dlouhodobě věnuje. El. obojek je jen jakási naše prodloužená ruka a žádnému novému cviku nám psa nedovede naučit! El. obojkem můžeme buď přerušit nežádoucí činnost (utíkání psa za zvěří….) v tomto případě el. impuls složí jako nepodmíněný podnět. Pokud budete el. impulsy „mlátit do psa „ s tím, že ho naučíte např. cvik lehni, když jste ho to nedokázali naučit již dříve např. klasickou kontrastní metodou, tak si psa pro další výcvik odrovnáte!

9 Jestli že se rozhodneme při výcviku používat el. obojek měl by ho mít pes na krku při každém tréninku. Když by pes dostával el. obojek jen v tréninkových situacích kde dělá chybu např. pouštění na obraně. A na další trénink pejsek el. obojek nedostane, po další chybě ho zase dostane a takhle do kola pes velmi rychle zjistí, že když má el. obojek tak že pouštět musí a když ho nemá tak v podstatě nemusí. Tím vzniká nežádoucí spojitost. Pes velmi brzy pozná, že je to nepříjemný impuls. Pokud to pes opravdu pozná, je to samozřejmě špatně. K takové situaci nesmí nikdy dojít. Pes by měl dostávat el. obojek často, a to i v době, kdy nebudeme provádět vlastní výcvik a toho nepříjemného z obojku by také mělo být co možná nejméně. Potom psovi nebude el. obojek vadit a nebude si s ním spojovat žádné nepříjemné pocity. Pokud používáme el. obojek správně, pes by se měl na jeho nasazení těšit! Protože tím, že mu ho nasadíme začne zábava v podobě výcviku a hra s páníčkem.

10

11

12

13 El. obojek muže být dobrým pomocníkem v rukách jak teoreticky tak prakticky zkušeného a vyrovnaného kynologa!!! V rukách nezkušeného, nepoučeného a člověka, který neumí zvládat ani své emoce může být velmi nebezpečný a může psa poznamenat na celí život!!! Tak na to nezapomeňte a vyvarujte se toho, aby pro vašeho psa byl el. obojek trestem!!!

14 Napsal strzm. Lukáš Čejka Zpracovala Sarah Polanská


Stáhnout ppt "Začneme historií. První pokusy s použitím „elektriky“ ve výcviku psů se objevily ještě za socializmu. Jako zdroj el. proudu sloužil induktor z vojenských."

Podobné prezentace


Reklamy Google