Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ATMOSFÉRA ZEMĚ Robert Řehák Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ATMOSFÉRA ZEMĚ Robert Řehák Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 ATMOSFÉRA ZEMĚ Robert Řehák Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Atmosféra Země  hmotnost = 0,000001 hmotnosti planety (76 % dusík, 23 % kyslík, 1 % vzácné plyny – argon, hélium, neon, krypton, xenon a další plyny jako např. oxid uhličitý, metan, vodík, oxid dusný, oxid siřičitý, ozon, vodní páry apod.)  zadržuje nebezpečné druhy záření  zabraňuje vzniku velkých tepelných rozdílů  široké spektrum jevů  vertikální dělení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3

4 Vertikální dělení atmosféry 1.TROPOSFÉRA nejspodnější část atmosféry, průměrně sahající do výšky kolem 11 km (rovník 16 – 18 km, póly 7 – 9 km) ve středních zem.šířkách se průměrná výška mění dle ročního období a dle počasí (v zimě a v tlakových nížích – cyklonách je níže než v létě a anticyklonách) v této vrstvě se odehrává počasí a většina meteorologických jevů, vznikají zde mlhy, oblačnost s bouřkovou činností a srážkami, úbytek teploty o 0,65 °C na 100 m, izotermie, inverze rychlost proudění obvykle roste s výškou, maximum v blízkosti TROPOPAUZY (jet stream) ¾ hmotnosti celé atmosféry, je zde obsažena prakticky veškerá vlhkost Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Některé jevy v TROPOSFÉŘE Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6

7 Vertikální dělení atmosféry 2. STRATOSFÉRA část atmosféry ve výšce od cca 11 km do 50 km charakteristické je převážné horizontální proudění (rychlost větru s výškou nejprve klesá a od výšky 25 km opět stoupá) ve spodní části až do výšek 20 – 25 km se teplota nemění (izotermie),dále roste (inverze) vzestup teploty s výškou způsoben přítomností koncentrovaného OZÓNU (pohlcuje sluneční UV záření a silně se zahřívá) tato vrstva se někdy nazývá ozonosféra ve výškách kolem 25 km pozorujeme „perleťová oblaka“, složená z ledových krystalků Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Vertikální dělení atmosféry 3. MEZOSFÉRA část atmosféry ležící od 50 km do 80 km teplota s výškou stále klesá, dosahuje hodnot od -50 °C až do -90 ° značně proměnlivé proudění v oblasti horní hranice této vrstvy (mezopauza) je někdy možné v létě pozorovat noční světélkující nebo stříbřitá oblaka s velmi jemnou strukturou (předpokládá se, že jsou tvořeny kondenzací vodní páry) – objevují se většinou za letních nocí nad severním horizontem rychlostí cca 40 – 50 km/h západním směrem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Vertikální dělení atmosféry 4. TERMOSFÉRA část atmosféry, jejíž spodní hranice začíná 80 – 90 km nad zemským povrchem a sahá až do výšek 600 km – 700 km do výšek od 200 km do 300 km nad zem.povrchem je typický výrazný nepřetržitý vzrůst teplot (až do hodnot nad 1 000 °C) vysoký stupeň zředění vzduchu – teplota se neměří klasickými metodami, ale určuje se na základě kinetické energie pohybu jednotlivých molekul tato vrstva obsahuje vysoké množství elektricky nabitých částic – iontů (proto je tato vrstva také někdy nazývána ionosféra) a vyznačuje se tedy značnou elektrickou vodivostí výskyt polárních září a optických úkazů při vlétnutí meteoritů do zemské atmosféry Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10

11 Vertikální dělení atmosféry 5. EXOSFÉRA vnější vrstva atmosféry naší planety spodní hranice od 500 km do 700 km nad zemským povrchem hustota v této vrstvě je již téměř neměřitelná lehčí plynné částice se pohybují velkými rychlostmi (nad 11 km/s), proto ty, které překonají gravitaci, odlétají do vesmírného prostoru atmosféra Země tak plynule přechází do meziplanetárního prostoru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12

13 ZDROJE: ÚVODNÍ SNÍMEK: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aurora_Australis_From_ISS.JPG Volně šiřitelné Snímek č.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Earth_%26_Mir_(STS-71).jpg Volně šiřitelné Snímek č.3 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edge_of_Space.png Volně šiřitelné http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atmo_camadas.svg Volně šiřitelné Snímek č. 5 - Blesky http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lightning_14.07.2009_20-42-33.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Duha Vlastní archiv autora Červánky Vlastní archiv autora Snímek č.6 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iss016e027426.jpg Volně šiřitelné Snímek č.10 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polarlicht_2.jpg Volně šiřitelné Snímek č.12 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Earth_%26_Mir_(STS-71).jpg Volně šiřitelné U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.


Stáhnout ppt "ATMOSFÉRA ZEMĚ Robert Řehák Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google